Egyre többen jönnek rá, hogy rossz kedvük és közérzetük hátterében a helytelen táplálkozás (és/vagy ételintolerancia) is állhat. Mások elvi vagy ízlésbeli okokból kifolyólag nem fogyasztanak állati eredetű táplálékokat. Minden esetre sem az egészségügyi, sem az elvi okokból "mentes étrendet" folytatóknak nincs könnyű dolga Magyarországon, ahol a legtöbb kávézóban nem elérhető a növényi tej és ha gyorsan ennénk valamit a városban, akkor sem igazán adott allergenmentes opció (a lehetőségek: pogácsa, péksütemény, pizza, kínai, stb). Ezért meg kell tanulnunk magunknak elkészíteni ezeket az ételeket. Háromrészes allergénmentes cikksorozatunk első részében a gluténmentes gabonákkal foglalkoztunk, most pedig a növényi tejek világában kalauzolunk el titeket.
Szinte hihetetlen, de a tehéntej elhagyása után a legkülönbözőbb növényi tejek sokkal szélesebb választékot nyújtanak: elhagyni egyet és nyerni sokat. A reform- és bioboltok polcain is sokféle növényi tejjel találkozhatunk (rizs-, mandula-, szója-, zab-,kókusz-, quinoatej), de otthon is nagyon egyszerűen készíthetünk pl. mandula- vagy rizstejet. Érdemes kísérletezni a különböző olajos magvakkal vagy rizsfajtákkal: mindegyik más-más ízvilág.
Első pillantásra nem is olyan egyszerű kiigazodni a sok növényi tej között: melyiket miért válasszuk?
Rizstej
Pro - A legnépszerűbb választás talán a rizstej: semleges ízű, többféle ízesítésben is kapható, ill. házilag is könnyen elkészíthető akár mandulás, kakaós vagy vaníliás formában is. Sűrű kakaót, forró csokoládét, pudingot, krémeket főzhetünk belőle, sőt, mártásokhoz (besamel) is jó választás.
Alacsony szénhidrát tartalmú diétát követőknek is érdemes inkább otthon készíteni, mert a házi változat szénhidrát-tartalma sok esetben alacsonyabb a boltinál. A házi rizstej a legköltséghatékonyann növényi tej: olcsóbb még a tehéntejnél is.
Kontra - A kávézás rajongóinak nem lesz a kedvence, mert gőzölve nem habosítható, így elmarad a várt tejhab.
Recept - Házi barnarizstej készítése (lsd. fenti fotón)
Mandulatej
A mandulatej biztosan az egyik legfinomabb a növényi tejek között: készíthetjük nyers vagy pirított mandulából, és sok boltban is elérhető, igaz, ezek általában cukrozottak és elég borsos áron kaphatóak. A házi növényi tejek közül szerintem a nyers mandulatej a legjobb kávézáshoz: szép tejhab gőzölhető belőle, és enyhe marcipán ízt kölcsönöz a kedvenc italunknak.
Recept - Házi mandulatej készítése (lsd. fenti fotón)
Szójatej
Az egyik legismertebb és legnépszerűbb növényi tej a Keleten nagy hagyományokkal rendelkező szójatej.
Pro - Előnye, hogy sokféle változatban: ízesített, édesítetlen, stb. kapható, elérhető áron., illetve szinte ugyanúgy habosítható mint a tehéntej.
Kontra - Amire érdemes figyelni szójatej vásárlásakor, hogy éppen a nagy mennyiségű termelése miatt könnyen akadhat GMO szójából készült tej a kezünkbe, ezért keressük a bio, nem GMO szójatejeket. A szójatej - mint a nem fermentált szójatermékek általában -, nagyobb mennyiségben tartalmaz női hormon hatású növényi anyagokat, ú.n. fitoösztrogéneket, ezért férfiaknak és fejlődésben lévő gyerekeknek nem javasolt nagy mennyiségben történő fogyasztása. Bár távol-keleti országokban a férfiak is széles körben fogyasztják, és több tanulmány is készült, mégsem született ebben a kérdésben egyértelmű válasz, ezért talán jobb az óvatosság.
Zabtej
Pro - Zabtejet is találunk a boltok polcain, vagy készíthetünk otthon magunk is. Előnye, hogy könnyen elérhető, olcsó alapanyagból készül, ráadásul a zab gazdag vízben oldódó és oldhatatlan rostokban, valamint teljes értékű fehérjében is.
Kontra - Alacsony szénhidrát tartalmú és/vagy gluténmentes diétával élőknek nem ajánlott a növényi tejek között magasabb szénhidrát-tartalma miatt, és a zab gyakori glutén szennyezése, és a lehetséges keresztallergia miatt.
Kókusztej
A leginkább egzotikus ízvilágú növényi alternativ tej a kókusztej. A készítéséhez használt víz mennyiségével és hőmérsékletével szabályozhatjuk, hogy a házi kókusztejünk mennyire legyen kókuszízű és sűrű: a sűrű kókusztej akár tejszínként is használható egzotikusabb ízvilágú ételekben. A kókuszdió belsejéből készült kókuszkrém (boltokban kapható, vagy a konzerv kókusztej tetejéről fölözhetjük le) a habtejszínhez hasonlóan habbá verhető: desszertekhez, tortához kínálhatjuk.
Növényi tejek/tejtermékek felhasználása
Nyáron a házi növényi tejből akár fagylaltot/jégkrémet is készíthetünk.
Tejföl helyett jól beválhat a kevés citromlével pépesre aprított, turmixolt kesudió (kesutejföl). Készíthetjük édesen vagy sósan is.
Nagyon finom és frissítő gyümölcsös “túrókrémet” kapunk (akár palacsintatölteléknek is), ha egy éjszakára vízbe áztatott mandulát összeturmixolunk egy kis citromlével és friss gyümölccsel.
Ugyanígy készíthetünk vízbe áztatott mandulából vagy más olajos magvakból körözöttet és különböző szendvicskrémeket is. Még a nem diétázó barátok, ismerősök sem fogják megérezni a különbséget a tehéntúróból és a mandulából készült körözött között.
Sok esetben, a tejtermékek elhagyásakor a vaj az utolsó, amit meg tudunk tartani az étrendünkben, esetleg tisztított változatát, a ghee-t. Helyette használhatunk kókuszzsírt is: pirított hagymával, fűszerekkel ízesítve finom szendvicskrém alapja is lehet.
Mentes receptjeink/cikkeink:
Mindenmentes cikk- és receptsorozatunk
Indiai kókusztejes rizspalacsinta (glutén-, laktózmentes, vegán)
Tavaszi répatorta (glutén-, laktózmentes)
Tiramisu (glutén-, laktózmentes, vegán)
Olívaolajos csokoládés sütemény (glutén- és laktózmentes)
Almás, aszalt gyümölcsös köles sütemény (gluténmentes zabpelyhet használjunk: glutén-, laktóz- és tojásmentes, vegán)
A gluténmentes sütésről
Tejmentes jégkrém recept
A cikket Andrási Nóra, a Nóri mindenmentes konyhája c. blog szerzője írta.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
A Főzőiskola új kurzusait most hirdette meg.
Infók és jelentkezés ITT!