Kósa Gabi, a Rakottkert bloggere szerint itt az idő, hogy a gesztenyét ne csak édesség formájában fogyasszuk. Lisztes, burgonyára emlékeztető íze ugyanis nagyon jól érvényesül fűszeres környezetben is, a téli időszak sztárzöldségével, a kelkáposztával pedig különösen harmonikus párost alkotnak. A tápláló csicseriborsóval és némi fűszerrel kiegészítve pedig egy igazi melengető, laktató levest kapunk, ami a gesztenye pucolását leszámítva gyorsan el is készül.
Ha a kelkáposztát kelbimbóval helyettesítjük, levesünk különböző nagyságú gömbformák valóságos arzenálja lesz, még a gyerekek is élvezettel válogathatnak benne.
Gesztenyés – csicseriborsós kelkáposztaleves
Hozzávalók:
10 dkg gesztenye
400 g konzerv csicseriborsó(vagy 15 dkg száraz csicseriborsó egy éjszakára beáztatva, előfőzve)
1 kis fej kelkáposzta
1 kis fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
1 kávéskanál őrölt szegfűbors
1 kávéskanál őrölt római kömény
só, frissen őrölt bors
1,5 liter zöldség alaplé, vagy víz
1 evőkanál citromlé
friss menta a tálaláshoz
Elkészítése:
A gesztenyék héját éles késsel keresztben bemetsszük, tepsibe terítjük, egy pohár vizet öntünk alá és közepesen forró sütőben addig sütjük, amíg a metszéseknél a héja felpenderedik és a gesztenyék megpuhulnak. Még forrón meghámozzuk. (Használhatunk pucolt, fagyasztott gesztenyét is, ha nagyon sietünk.)
A hagymát apróra vágjuk, az olajon puhára pároljuk. Hozzáadjuk a szintén felaprított fokhagymát, a szegfűborsot és a római köményt. Egy percig pirítjuk, majd elkeverjük benne a lecsöpögtetett csicseriborsót és a csíkokra vágott kelkáposztát. Átforgatjuk, majd felöntjük az alaplével, vagy vízzel. Sózzuk, borsozzuk. Felforraljuk, majd kisebbre vesszük alatta a hőfokot, körül-belül fél óra alatt puhára főzzük. Az utolsó 10 percben a levesbe tesszük a gesztenyéket is. Citrommal és ha szükséges, még sóval, borssal ízesítjük.
Tálaláskor vágott mentalevéllel és pár csepp olívaolajjal díszítjük.