Hozunk nektek egy kis ünnepi hangulatot a tél leghosszabbnak tűnő, utolsó hónapjára, februárra. Ha a februárra gondolunk, általában azért egy jó dolog eszünkbe jut: a farsang, és az ehhez kapcsolódó vidám összejövetelek, evés-ivás, télűző bálok. Most olyan sok fánk receptet összegyűjtöttünk nektek, hogy végig ünnepelhetitek majd egész februárt!
Egy kis farsangifánk-történet
A farsang a karneválok, a szórakozás, evés, ivás, lakodalmak és disznótorok, bálok időszaka, mely vízkereszttől hamvazószerdáig tart, a karácsonyi és húsvéti vallási ünnepkörök között. A farsang nem egyházi ünnep, inkább néphagyományokra épül szerte Európában, és számos népszokás társul hozzá. A farsang szerves része a bolondozás és felhőtlen szórakozás mellett az asztalra kerülő étel, hagyományosan ilyen ételnek számít a disznótoros, a kocsonya és természetesen a farsangi fánk.
A farsangi fánk eredetére két történet is ismert, az egyik szerint az utcákon sétáló Marie Antoinette francia királyné kóstolta meg egy mézeskalácsosnál a karneváli forgatagban, majd hozatta a Tuilleriákban rendezett farsangi bálra és tette népszerűvé a beignett nevű francia fánkot, a másik szerint egy bécsi pék özvegye vágott dühében egy darab kenyértésztát a kályhához, ami véletlenül egy forró zsírral teli lábosba esett, és így született meg ez az édes, kelt, olajban sült finomság, mely náluk krapfen néven ismert. Valójában azonban a fánk évszázadok óta ismert, és már az egyiptomi fáraók piramisainak falát is díszítették a fánk sütését bemutató ábrázolások.
Európai fánkkörkép
A francia és bécsi fánk mellett szinte minden országnak van saját variációja a fánkra, melyek közül sokat szintén a farsang tiszteletére fogyasztanak. Karneváli finomság a smoutebollenje, a hollandok oliebollenje, a szerbek, horvátok krofneja. A fánk Portugáliában malasada néven ismert, Spanyolországban rosquillaként, Görögországban loukoumasként, Németországban a kerek, lekvárral töltött változata berlinerként, míg a cseheké tarkedliként. Az olaszoknál a fánkra több variáció is létezik, itt is ismert a krapfen, aztán a calabriai fánkok, a ciambelle és a zippuli, a Rómában, Nápolyban és Szicíliában honos zeppole, Toszkánában pedig a bombolini és maritozzi.
Míg az eddig említett fánkok könnyű kelt tésztából készülnek, formájuk egyszerű, kerek vagy hosszúkás, porcukorral a tetején, és többnyire a közepe üres vagy valamilyen édes lekvárral, vaníliás sodóval van megtöltve, addig a leginkább amerikai filmekből ismert kerek, közepén lyukas doughnout formájú kelt tésztából készülő fánk Németországban, Lengyelországban, Spanyolországban és a cseheknél elterjedt.
A kelt tésztából készülő fánkokon kívül számos más híres fánk is létezik, bár ezek többnyire nem a farsanghoz kapcsolódnak. A leghíresebbek talán az égetett tésztából készülő fánkok: a hosszúkás rúd alakú, bő olajban sütött spanyol churro, a szintén égetett tésztából készülő, apró gömbökből épített, karamellel összefogott kúpos torony, a francia croquembouche és az olasz, égetett tésztából készülő profiterol.
Magyar fánkok
A farsanghoz leginkább köthető fánkunk természetesen a tojással gazdagított, könnyű kelt tésztából készülő, bő zsírban sütött szalagos farsangi fánk, mely nevét az oldalán körbe futó világosabbra sült csíkról kapta.
Ezen kívül számos variáció létezik a fánkra idehaza is, az égetett tésztából készülő tolófánktól kezdve az egyszerű tojásos tésztából, de élesztő nélkül készülő, rózsa formájúra formázott rózsafánkon vagy haraszton át a számos változatban ismert, könnyű kelt vagy élesztő nélküli tojásos illetve a csak tojássárgájával készülő tésztájú csörögefánkig, mely Észak-Magyarországon forgács fánk vagy herőke néven is ismert, és hajtogatott leveles tésztából készül.
Bár a többi fánkunk nem annyira szervesen kapcsolódik a farsangi ünnepkörhöz, de a magyar polgári konyha hagyományos vagy külhonból átvett, változatos fánkjai is mindenképpen említést érdemelnek, ha fánkokról van szó, mint például a jól ismert túrófánk (klikk receptünkért!), az égetett tésztából készülő ekler fánk és képviselő fánk, illetve a kevésbé ismert kelt tésztából készülő, kakaós porcukorba hempergetett ördögpirula.
Fánk receptek
Túrófánkunk receptjét - rozmaringos narancssziruppal vagy pikáns eperchutneyval - itt találjátok.
A fotókon látható fánkok receptjét (túrófánk, csörögefánk, fahéjas fánk, töltött fánk) megtaláljátok a cikk szerzőjének, Herczeg Gabriellának a blogján (Flatcat - avagy a kutya vacsorája).
A többi különleges fánkot pedig megtanulhatjátok elkélszíteni a Makifood Főzőiskola Farsangi édességek kurzusán, Márk Szonjával, az Édesem cukrászblog szerzőjével, február 5-én.
A kurzus fánkos menüje igazán izgalmas: Bécsi fánk, Juharszirupos fánkgolyó, Churros (spanyol édes, sült tésztarudacskák), Zeppole (dél-olasz, ünnepi sült, édes tészta), Ricotta fánk
Oldalunk - a 100fok - jobb hasábjában találjátok az iskola következő óráinak leírását, ott tudtok jelentkezni.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk