Előző cikkünkből mindent megtudhattok az európai és magyar fánkokról, és farsangi hagyományokról. Most pedig egy igazi klasszikus, télűző túrófánk receptet hoztunk nektek, melyet szerzőink fűszeres sziruppal és pikáns chutneyval tettek különlegessé.
Ahogyan nagy farsangi fánkos cikkünkben leírtuk, a farsanghoz leginkább köthető fánkunk a tojással gazdagított, könnyű kelt tésztából készülő, bő zsírban sütött szalagos farsangi fánk, mely nevét az oldalán körbe futó világosabbra sült csíkról kapta.
Ezen kívül számos variáció létezik farsangi fánkokra idehaza is, az égetett tésztából készülő tolófánktól kezdve az egyszerű tojásos tésztából, de élesztő nélkül készülő rózsafánkon (vagy haraszton) át a számos változatban ismert csörögefánkig. (Ezekhez a receptlinkeket fánkos cikkünkben megtaláljátok.)
Bár a többi fánkunk nem kapcsolódik szervesen a farsangi ünnepkörhöz, ám a magyar polgári konyha - hagyományos vagy külhonból átvett - változatos fánkjai is mindenképpen említést érdemelnek, ha fánkokról van szó, mint például a jól ismert túrófánk, az égetett tésztából készülő ekler fánk és képviselő fánk, illetve a kevésbé ismert kelt tésztából készülő, kakaós porcukorba hempergetett ördögpirula.
Még több fánkról még többet itt.
A túrófánk
A mi nagy kedvencünk a túrófánk: málnalekvárral vagy porcukorral, vagy ahogyan két szerzőnk készíti: különleges rozmaringos narancssziruppal vagy eperchutneyval. Nem véletlenül készül hagyományosan is ilyenkor, farsang környékén a fánk - a legnagyob téli hidegben. Nehéz, olajos édesség, délutáni tea vagy forraltbor mellé, sőt, akár egy vacsorát is helyettesíthet. Egy kiadósabb leves után pedig igazán klasszikus vasárnapi ebéd válhat belőle. A klasszikus Váncza receptet mi búzadarával tettük könnyebbé.
Hozzávalók (kb. 15-18 db fánkhoz):
15 dkg liszt
10dkg búzadara
25 dkg (félzsíros) túró
20 dkg vaj
2 tojássárgája
12 dkg cukor
1 csomag sütőpor (15 gr)
csipet só
ízlés szerint: citromhéj, vanília
A túrót villával áttörjük, majd hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, a puha vajat, tojássárgáját, cukrot, sót. A fenti egy klasszikus recept, de ízlés szerint kerülhet bele kevés őrölt vanília és reszelt citromhéj, vagy finomra őrölt ánizs is.
A masszából nagyjából 2 centis golyókat formázunk, majd forró, de nem túl forró (kb. 180C fokos) olajban aranyszínűre sütjük a fánkokat, sütés közben egyszer megfordítva a golyókat.
Ami kisült, szűrőlapáttal kiemeljük, lecsöpögtetjük, majd konyhai papírtörlőn felitatjuk a maradék zsiradékot.
Tippek szerzőinktől:
Tálalhatjuk ilyen rozmaringos narancssziruppal.
Vagy készíthetjük sósan-turbolyásan, eperchutneyal.
Cikkünk szerzője, Herczeg Gabriella. Fánk receptjeit (túrófánk, csörögefánk, fahéjas fánk, töltött fánk) megtaláljátok blogján: Flatcat - avagy a kutya vacsorája.
A többi különleges fánkot pedig megtanulhatjátok elkélszíteni a Makifood Főzőiskola Farsangi édességek kurzusán, Márk Szonjával, az Édesem cukrászblog szerzőjével, február 5-én.
A kurzus fánkos menüje igazán izgalmas: Bécsi fánk, Juharszirupos fánkgolyó, Churros (spanyol édes, sült tésztarudacskák), Zeppole (dél-olasz, ünnepi sült, édes tészta), Ricotta fánk
Oldalunk - a 100fok - jobb hasábjában találjátok az iskola következő óráinak leírását, ott tudtok jelentkezni.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk