Ahogy beköszönt a hideg, és kevesebb friss zöldség és gyümölcs közül választhatunk a piacon, még jobban kell figyelnünk arra, hogy a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat magunkhoz vegyük. Összegyűjtöttünk néhány „superfood”-ot, amivel sokat tehetünk az egészságünkért.
Acai bogyó
Egy pálma termése, amely az Amazonas vidékén őshonos (Euterpe oleracea). Feketéslila bogyói első látásra az áfonyára hasonlítanak. Az őslakosok étrendjének régóta egyik fontos eleme, de akkor lett igazán felkapott Nyugaton, amikor dr. Nicolas Perricone beválasztotta a tíz legjobb öregedésgátló csodaétel közé, és leadták Oprah Winfrey egyik műsorában, írja a Zizikalandjai blog.
Forrás: flickr.com - Eli Duke
„Az acai íze kellemesen savanykás. „Az acai bogyónak alacsony a cukortartalma, viszont igen gazdag értékes zsírokban, ezenkívül magas a rosttartalma. Az acai gazdag ásványi anyagokban, kálciumot, vasat, káliumot és magnéziumot is tartalmaz, valamint sok C- és A-vitamint.”
Antioxidáns, baktériumölő, gyulladáscsökkentő tulajdonsága van, van, aki a világ egyik legegészségesebb alapanyagának tartja. Potencianövelő hatásáról is vannak feltevések, de ezek a tudomány állása szerint nem igazak.
Fodros kel
A zöld levek, gyümölcscentrifugával készülő turmixok híveinek nem kell bemutatni. Bár nem tartozik a legfinomabb összetevők közé - az íze inkább a káposztára emlékeztet -, igazi vitaminbomba. Nagyon fontos tápanyagforrás, gazdag A-, C-, E-, K- és B6-vitaminban, élelmi rostban és fehérjében, ezenkívül mangán-, vas-, kalcium-, réz- és káliumartalma is jelentős. Gyulladáscsökkentő hatású, rosttartalma révén tisztítja a vastagbelet. 45-féle flavonoidot tartalmaz, és alacsony a kalóriatartalma.
forrás: flickr.com, Bobbi Bowers
Gyümölcscentrifugában almával, ananásszal, körtével, uborkával, gyömbérrel, stb. finom, zöld ivólevet készíthetünk belőle, aki igazi superfoodot szeretne, céklát és spenótot is adhat az italhoz. Ha saláta alapanyaga, a citromlé, a fokhagyma, az olívaolaj illik hozzá, ezenkívül olajos magvakkal, almával, mazsolával is finom.
Ha nem nyersen szeretnénk elfogyasztani, blansírozzuk, majd zsiradékon pároljuk rövid ideig. Kerülhet pizzára, főtt gabonaételek, tészták mellé is. Hollandiában füstölt kolbásszal és burgonyával, Dániában karácsonykor sonkával, Olaszországban édesköménnyel tálalják.
Maki Stevenson tippje: a fodros kel nagyon jól bírja a hűtőben, és rengeteg ételhez használható: levesekhez és ragukhoz készülő alaplevekhez. A salátákban érdemes kicsit ellensúlyozni az erőteljes ízét, mustáros öntet illik hozzá a legjobban.
Így készíthetünk belőle köretet: blansírozzuk, majd megsütjük kókuszolajban egy kevés, darabokra vágott friss gyömbérrel, fokhagymával és egy kis szójaszósszal. Rizshez, tésztához vagy más gabonához keverve gyors és egészséges fogást kapunk.
Lenmag
Az omega-3 zsírsavak az alapvető (esszenciális) zsírsavakhoz tartoznak. Nélkülözhetetlenek, a szervezetünk nem tudja ezeket előállítani, mindenképp valamilyen táplálék formájában kell bevinnünk ezeket. Nemcsak az agyi működésre és a hangulatra vannak pozitív hatással, csökkentik a szívbetegségek kialakulásának esélyét, csökkentik a magas vérnyomást és segítenek megőrizni az erek rugalmasságát.
Az omega-3 zsírsavak fő forrását a tengeri halak jelentik, ezenkívül a minőségi halolaj-készítmények fogyasztása is segít kellő mennyiségű omega-3 zsírsavhoz jutni. A vegák, és akik nem szeretik a halat, halfogyasztás nélkül is be tudják vinni – bár tény, hogy az omega-3 zsírsavak bizonyos fajtái (DHA és az EPA) csak a tengeri élőlényekben és a halolajokban találhatók meg. Az LNA (alfa-linolénsav) viszont növényi eredetű táplálékokban - lenmag, dió,zöld leveles zöldségek - is megvan, illetve a friss (nem szárított) algában.
A lenmag 35% zsiradékot tartalmaz. Ezek közül valamivel több mint 70 % a nélkülözhetetlen kategóriába esik. Fontos megemlíteni A-, B-, C-, D-, és E-vitamin-, magnézium-, kalcium-, béta-karotin- és vastartalmát, és többek között réz- és jódforrás is.
A lenmag héjában különböző ásványi és ballasztanyagok találhatóak, ami miatt fogyasztása kedvezően hat a bélműködésre. Természetes gyulladásgátló, regenerálja a nyálkahártyát, külsőleg pedig többek között az ekcéma kezelésére ajánlják.
Hogyan fogyasszuk?
Egészben: Egészben is fogyasztható, de legalább tízszeres mennyiségű - folyadékkal nyeljük le.
Őrölve, liszt formájában: belekeverhető joghurtokba, salátákba, smoothi-ekba (sűríti a turmixot, ezért több vizet adjunk hozzá).
Olajként: étrendkiegészítőként serkenti az anyagcserét, elősegíti a hatékonyabb zsírégetést, külsőleg gyulladások, ekcéma kezelésére is használható.
Darálva, őrleményként: gabonapelyhekhez, pudingokhoz, turmixokhoz adhatjuk.
Tojás helyettesítésére: tésztákba, palacsintákba, süteményekbe:
Fontos!
Cianogén-glikozid, vagyis kéksav-tartalma miatt a lenmag nem adható csecsemőknek és kisgyerekeknek!
A gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja, ezért a lenmagtermék fogyasztása és a gyógyszer bevétele között legalább 2 órának el kell telnie.