AJÁNLÓ
 
09:00
2014. 11. 17.
Egy balatoni nyaraláson hajlamos az ember egy kicsit elengedni magát, és nem figyelni arra, mit...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2014. 11. 17.
Február utolsó napjai az év legnehezebb napjainak számítanak. Mindjárt itt a tavasz, de azért...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2014. 11. 17.
Talán egy kicsit nehéz étel, tekintettel a melegre. A jövő hétre viszont érdemes feltankolni...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2014. 11. 17.
A pizzáról a legtöbb embernek a sajt, paradicsomszósz és sonka jut az eszébe, pedig a feltéteknek...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2014. 11. 17.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a hal mennyire jó alternatíva a nehéz, zsíros ételekkel...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Az állati eredetű zsír helyett a 70-es évek óta a napraforgóból készült étolaj viszi a prímet, de lassan már az sem. A táplálkozáskutatók szerint ugyanis a hevítés során káros anyagok keletkeznek benne. De akkor most mit érdemes használnunk a főzésnél? És mi a konkrét helyzet az étolajjal?

A zsírokat zsírsav-összetételük alapján három csoportba lehet osztani, vannak telített és egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak. Telített zsírok jellemzően az állati eredetű zsírokban, míg a telítetlen zsírsavak a növényi olajokban fordulnak elő. „A köztudatban valamilyen okból még mindig él az a tévhit, hogy a telített zsírsavak károsak a szervezetünkre, pedig mindhárom zsírra szükségünk van – magyarázza Vági Zsolt, táplálkozáskutató. Mindegyiket más módon használja fel a szervezetünk. Leghasznosabbak a többszörösen telítetlen zsírsavak, ezek közül az omega 3 zsírsav, amely legnagyobb mennyiségben a halolajban és a lenolajban található.”

Mi a baj a napraforgóból készült étolajjal?

A szakértő szerint az étolaj főleg telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ezek közül az egyik legfontosabb az omega-6-zsírsav, de fontos tudni, hogy ez kis mennyiségben ugyan nagyon hasznos a szervezet számára, nagy mennyiségben viszont gyulladást, autoimmun betegséget okozhat.

„A baj az, hogy hevítés során megváltozik az étolaj szerkezete, és a zsírsavak egy része transzzsírokká alakul át, amelyek egészségkárosító hatása közismert tény ma már. 180 fok fölött ez biztosan így van, a füstölés például ezt a folyamatot jelzi. Amennyiben mégis étolajat használunk, három dolgot kell szem előtt tartani: az olaj minőségét, a sütés időtartamát, és azt, hogy hányszor használtuk már az adott olajat. Utóbbi az egyik legfontosabb kérdés. Sokan (a spórolás szempontjából érthető módon) sütés után leszűrik a használt olajat, hogy legközelebb is fel tudják használni. A többszörös hevítés azonban nagyobb mennyiségű káros anyagot eredményez. Rossz minőségű terméket azért nem szabad venni, mert a hexántól kezdve – ami a benzin és számos ragasztó összetevője – mindenféle vegyi anyagokkal finomítják. Árban nem kerül lényegesen többe, ha a jó minőséget választjuk, érdemes ezen nem spórolni.”

Éljenek a hidegen sajtolt olajak?

A táplálkozáskutató szerint, a másik tévhit, hogy a hidegen sajtolt olajak használata főzésnél lényegesen egészségesebb, mint a finomított olajoké. „A hidegen sajtolt olajak valóban több hasznos tápanyagot tartalmaznak, de csak, ha hőkezelés nélkül fogyasztjuk őket. Ha elkezdjük ezeket hevíteni, a bennük levő egészséges anyagok összetétele megváltozik. Sokan kérdezik, hogy ezen az alapon még az állati zsírokban való sütés is jobb, mint az étolaj használata? A zsírsavösszetételük szempontjából a válasz igen, azonban hosszú távon ezeknek a zsíroknak a fogyasztása jelentősen megnövelheti a koleszterinszintet. Sütéshez tehát inkább azok a növényi zsírok javasoltak, amiknek hasonló a szerkezetük az állati zsírokéhoz, ilyen például az egyre népszerűbb kókuszzsír és a pálmazsír vagy pálmaolaj. (Utóbbi kettő között kémiai szempontból nincs jelentős különbség.) Ezeknél a zsíroknál csak arra kell figyelni, hogy ne legyenek hidrogénezve. Sokan kérdezik, hogy mennyire változik meg az ízük a kedvenc ételeinknek, ha ezekben az olajokban sütjük meg őket A jó minőségű növényi zsírok nem okoznak jelentős ízbeli változást.”

Forrás: flickr.com (_e.t)

A bő olajban sütött ételekhez, (sült krumpli, rántott kedvencek) tehát jobb, ha a napraforgó olajat elfelejtjük. Választhatunk helyette más, növényi zsírt, vagy kihagyjuk a bő olajban való sütést, mint olyat (amúgy sem túl jó az egészségünknek), helyette betesszük az ételt a sütőbe és (napraforgó olaj esetén) letekerjük a kapcsolót a megszokott 180-200 fok helyett 175 fokra.

(Az olajok zsírsav összetételéről és hevítéséről sok hasznos információt megtalálsz gasztrobloggerünk, Selectfood oldalán.)

Tudtad?

Az emberi szervezet legfontosabb energiaforrásai a különböző zsiradékok. Energiaforrásként szolgálnak a szervezet számára, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, állandó szinten tartják testhőmérsékletet. Szükségesek a sejthártya felépítéséhez, egyes hormonok működéséhez, valamint a D-vitamin képződéséhez. A sejtek működése során felhasznált energia optimális esetben 30%-ban különböző zsír eredetű alapanyagból származik.
A zsiradékok zsírsavakból állnak össze, ezek kémiai kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Ezeknek a kötéseknek a minőségétől függ, hogy egy zsír melyik csoportba tartozik.
A telített zsírok molekulái egyszeres kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Ebbe a csoportba tartoznak az állati eredetű zsírok, emellett a kókusz-zsír és a pálmazsír (Az állati eredetű zsírok között nagy különbség van, a kacsazsír és a libazsír például több telítetlen zsírsavat tartalmaz, mint telítettet.)
A telítetlen zsírokban legalább egy kettős kötést találunk a zsírmolekulák kapcsolódási pontjainál, de jellemzőek többszörös kötések is. A telítetlen zsírok segítenek leoldani az érfalakról a lerakódást, csökkentik a koleszterin-szintet, vagyis általában ellentétesen működnek, mint a telített zsírok. (forrás:www.elestar.hu)

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog