Utolsó hajrában vagyunk a nyári befőzést illetően. Bár az idő már már kifejezetten őszibe fordult, ilyenkor, szeptember elején jön el az ideje a zakuszka (és minden pirospaprikás, kápiás, padlizsános étel) befőzésének. Szerzőnk most egy hagyományos, erdélyi családi receptet oszt meg veletek.
Hogy mi is az a zakuszka? Hagyományos erdélyi étel, paprikakrém, amit padlizsánnal vagy babbal gazdagítva, befőzve szokás eltenni a télre. Mi a sült padlizsános változatot szeretjük, így most itt is ennek a verziónak a receptjét osztjuk meg veletek. Jó sok munka van vele: egy teljes nap volt hármunknak, bár igaz, hogy mi ilyenkor sütjük meg és tesszük el a padlizsánkrémhez szükséges mennyiséget is, és az itt leírt receptnek is a dupláját készítettük el.
Az a jó minőségű padlizsán, amelyik szinte fekete, nem is lila, mégpedig a zöld szára alatt is. Méretben a körülbelül fél kg-os barabok a legmegfelelőbbek.
Tipp: Egy adag padlizsánkrémhez két ilyen szép darabot szoktunk lefagyasztani, miután megsütöttük és meghámoztuk.
Hagyományosan szabadtéri tűzön készülnek a sült padlizsánok, amitől a zakuszka (és padlizsánkrém) kap egy finom füstös ízt. (De természetesen sütőben készítve is nagyon finom.)
Hozzávalók (kb. 15 db 375 ml-es üveghez):
10 nagy fej vöröshagyma
10 db szép nagy padlizsán
30 db paradicsom- vagy kápia paprika, esetleg ennek megfelelő mennyiségű kaliforniai paprika
1+kb. 0,5 l hidegen sajtolt napraforgóolaj
só, bors
3-5 db babérlevél, mérettől függően
1. A befőzés alapszabályai szerint előkészítjük és csírátlanítjuk a befőttesüvegeket
2. Parázson (vagy sütőben) megsütjük a padlizsánokat. A zakuszka akkor kapja a legteltebb, legfüstösebb ízt, ha a paprikákat is megsütjük - bár ez nagyon munkaigényes (sütést követően hámozni szükséges a forró paprikákat), így elhagyható.
3. A hagymákat tisztítsátok meg és daráljátok le, majd egy levesszűrőben tegyétek félre, hogy lecsepegjen a leve. Le kell darálni a csumájától megtisztított paprikákat, és a héjától megtisztított sültpadlizsánokat is.
4. Amikor minden szükséges hozzávaló sülve, darálva készen áll, akkor egy jó nagy, lekvárfőző fazékban megmelegítünk 1l hidegen sajtolt napraforgóolajat. A darált, lecsepegtetett vöröshagymát szép lassanüvegesre pároljuk benne.
5. Mehet az edénybe a darált paprika is, majd sózzuk, borsozzuk, babérlevéllel fűszerezzük. Ha a paprika nyers volt, akkor kell egy kis idő, amíg elfő a leve. Ha a paprikát is megsütöttük, akkor már most mehet a padlizsán is a hagymához, egyébként megvárjuk, hogy a paprika is megsüljön egy kicsit.
6. Innentől nincs más teendő, mint lassú tűzön kevergetni addig, amíg kellően besűrűsödik.
7. A kész, forró zakuszkát az előkészített, csírátlanított üvegekbe töltjük úgy, hogy a tetején még maradjon egy kis hely. Mindegyik üvegbe a zakuszka tetejére töltünk néhány milliméternyi olajat: ez légmentesen elzárja a levegőtől, így segít tartósítani. A megtöltött üvegek már indulhatnak is a dunsztba pihenni.
Még több befőzéssel kapcsolatos cikk és recept itt
A cikket Andrási Nóra, a Nóri mindenmentes konyhája c. blog szerzője írta.
A fényképeket Bede Anna (vegasztrománia) és Nagy Zita (Zizi kalandjai) készítették.
Kommentjeiteket a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.