Indulhat a visszaszámlálás tavaszig, de ezt a pár hideg hetet még valahogy ki kell húzni, és ez az az időszak, amikor a szervezetünknek a leginkább szüksége van vitaminokra. A táplálkozás ilyenkor különösen nagy hatással van a hangulatunkra és a teljesítményünkre, ezért érdemes jobban megismerni azokat a szezonális, helyi alapanyagokat, amelyek segítenek felturbózni a szervezetünket.
Sorozatunk következő szereplője a csicsóka, vagy jeruzsálemi articsóka. Rendszertanilag a napraforgókkal van rokonságban, mégis a burgonyához hasonlít ízét és formáját tekintve. Észak-Amerikából került Európába, Magyarországon a 17. században terjedt el. Igénytelensége miatt a „szegények eledelének”, illetve volt olyan is, hogy fogyasztásra alkalmatlannak tartották, az utóbbi évtizedekben aztán ismét felfedezték az egészséges, helyi és szezonális hozzávalókat előnyben részesítő táplálkozás hívei.
Fotó: Flickr.com - Yutaka Seki
Leginkább piacokon tudjuk beszerezni, próbáljunk a foltmentes, kevésbé göcsörtös darabokra vadászni. Mielőtt felhasználjuk, mossuk meg vízben, és alaposan tisztítsuk meg kefével, vagy hámozzuk meg. Nem minden esetben szükséges eltávolítani a héját.
A nassolás ellenszere
A csicsóka rosttartalma kb. ötször nagyobb, mint a burgonyáé, laktató, és csökkenti az édesség utáni vágyat is. Gumóinak 15-20 százaléka inulin nevű anyagot tartalmaz, ami nem emeli meg a vércukorszintet, de édes íze csökkenti a nassolás utáni vágyat(nem azonos az inulinnal). Ásványi anyag- és vitamintartalma is jelentős, sok kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort és cinket tartalmaz, és a B1-, B2-, C-vitaminban is gazdag.
A bélflórára is jó hatással van, májvédő hatása is ismert, levének fogyasztása pedig segíthet a vérnyomás emelkedésének elkerülésében. Hogy valami rosszat is mondjunk róla: puffadást okozhat, így nem érdemes nagy adagokkal kezdeni a csicsókával való ismerkedést.
Krumpli helyett és nyersen is
Akárcsak a burgonyából, készíthetünk belőle krémlevest, főzeléket, csipszet, a salátákat nyersen is feldobja dióhoz hasonlító ízének köszönhetően. A főzéssel óvatosan, hamar szétesik.
Maki Stevenson, a Makifood főzőiskola alapító-séfkének tippjei:
krumplipüréhez – jól kiegészíti a halas fogásokat.
salátába - meghámozva, vékonyra szelve nyersen is fogyaszthatjuk. Magolajokkal (mogyoró, dió), vagy pirított szezámolajjal különleges, nagyon tápláló saláta készülhet belőle.
savanyítva - meghámozva, szeletekre vágva, ecettel és egy kis édesítőszerrel 20-30 percig állni hagyjuk
füstölt húsokkal - a csicsóka nagyon jól működik együtt szalonnával, pancettával, füstölt kacsával. Maki szerint érdemes a drágább, jobb minőségű, tartósítószermentes húsokból venni inkább kisebb mennyiséget.
sütve - süssük meg a héjában, tisztítsuk le egy kefével, locsoljuk meg olívaolajjal, ízesítsük tengeri sóval, fekete borssal és egy kevés friss kakukkfűvel. Süssük puhára – az egész család imádni fogja, jobban, mint a sült krumplit!
További téli vitaminforrások:
Gyökérzöldségek (sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér)
Káposzta (savanyú, kel-, lila- és fejes)