Nem kerül túl gyakran az asztalunkra, nem is édes - mégis érdemes közelebbről is megismerkedni a rebarbarával. Ha önmagában nem is, más ízek kiegészítőjeként izgalmas ételeket készíthetünk belőe. A rebarbara például igen jól illik az eperhez - érdemes kiélvezni a duójukat, amíg lehet. Egy különleges fűszeres chutney receptje következik Sárdi Danitól, a Makifood Főzőiskola tanárától, aki egyben a piacozás és a befőzés nagymestere is.
Egy zöldség, ami desszertekbe kerül
A rebarbara a sóskafélék rokona, őshazája Észak-Kína, Mongólia és Tibet magasan fekvő vidéke. A rebarbara egyes fajainak gyökerét már régóta használják Európában is, gyógynövényként, zöldségként a 18. században kezdték el termeszteni. Ekkor már ismert volt ugyanis a répacukor, ami nélkül a rebarbara nem volt olyan népszerű.
Forrás: Flickr. com - Whitney
Jellegzetesen fanyar, savanykás ízű levélnyelét kora nyárig (június végéig), majd később ősszel javasolt fogyasztani, amikor kevés benne a vesekövet okozó oxálsav. (Az oxálsav nem mérgező - mert a szervezetünkben is jelen van -, viszont a túlzott bevitel káros lehet az egészségre.) Itt érdemes megjegyezni, hogy a pirosas szárú rebarbara kevesebb oxálsavat tartalmaz.
A piacon leginkább a levélnyelet árulják, de a fiatal lombozat is fogyasztható, főleg leves, saláta és főzelék készítésre alkalmas. A frisseségét úgy ellenőrizhetjük, hogy a szárát enyhén megkarcoljuk a körmünkkel - a friss zöldség nedvedzik kicsit.
Hűtőben több napig eláll anélkül, hogy megfonnyadna és fagyasztani is lehet. Fagyasztás előtt érdemes szeletelni, hogy amikor kivesszük már konyhakész legyen. Pucolása hasonlóan történik a spárgáéhoz: külső vékony héját (ez fásabb), hártyavékonyan húzzuk le róla.
Forrás: Flickr.com - Ulterior Epicure
Akinek fontos a kalóriartalom, azt megnyugtatjuk, hogy a rebarbara 100 grammjában mindössze 16 kalória van - a savanykás ízt ugyanakkor gyakran ellensúlyozzák cukorral, ezért nem az a tipikus fogyókúrás étel. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, C- és A-vitamin- valamint a kálium-, kalcium- és foszfortartalma kimagasló.
FONTOS:
Csak mértékkel fogyasszuk, nagy dózisban bélnyálkahártya-irritációt, gyomor- és bélgörcsöket okozhat!
A rebarbarához ne használjunk alumíniumedényeket, mert az oxálsavtartalma befeketíti azokat.
Chutney? Csatni?
A chutney (csatni) egy zöldségből vagy gyümölcsből készült, erősen fűszeres mártás, a dél-ázsiai konyha egyik alapfogása. Lehet pürészerű és van, amelyik inkább a dzsemekre hasonlít. A leggyakoribb alapanyagai a hagyma, a mangó, a barack, de készülhet sütőtökből és körtéből is, a mesés ízeket pedig a só, a cukor, a gyömbér, a kömény, a csili, a citrom és néha az ecet biztosítja.
Forrás: Flickr.com - Pat Kight
Csípős rebarbara-eper chutney
Hozzávalók:
2 fej vöröshagyma
60 dkg rebarbara
30 dkg eper
1 egész új fokhagyma
2 cm gyömbér
30 dkg barnacukor
olaj
Fűszerek:
garam masala
curry
őrölt római kömény
őrölt görögszéna
chili pehely
só
Elkészítése:
Az epret kicsumázzuk, alaposan megmossuk, apró kockákra vágjuk. A rebarbarát meghámozzuk, és 1 centis darabokra vágjuk. A hagymát közepes kockára vágjuk és az olajon üvegesre dinszteljük. Amikor készen van, hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, gyömbért és a fűszereket, nagy lángon 1 percig pirítjuk, majd beletesszük az előkészített epret és a rebarbarát. Addig főzzük, ameddig levet nem enged, hozzáadjuk a cukrot és a sót, az ízeket véglegesítjük, üvegekbe merjük, majd a szokásos módon járunk el. Sültek, sajtok, indiai ételek mellé különleges csemege lehet.