AJÁNLÓ
 
15:19
2013. 06. 07.
Házilag füstölt halak, saját kezűleg bontott mangalica, frissen (na jó, aznap hajnalban) sült...
A bejegyzés folyatódik
 
15:19
2013. 06. 07.
Egy balatoni nyaraláson hajlamos az ember egy kicsit elengedni magát, és nem figyelni arra, mit...
A bejegyzés folyatódik
 
15:19
2013. 06. 07.
Maki főzött egy fantasztikus ebédet, közben pedig beszélgettünk egy jót. Bár nem hisz a...
A bejegyzés folyatódik
 
15:19
2013. 06. 07.
Július végén, augusztus elején válik néha olyan elviselhetetlenné a meleg, hogy minden szinten...
A bejegyzés folyatódik
 
15:19
2013. 06. 07.
Az augusztusi piac kincseiből válogatva, szerzőink konyhájából összegyűjtöttünk nektek...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Most már érezni a piaci kínálaton, hogy végre nyár van. A napsütés és az eső jót tett a zöldségeknek és gyümölcsöknek. A hazai termések már többnyire szabadföldiek. Csodás színekben pompázik a piac. Kicsik és nagyok kedvenceitől roskadoznak a pultok: érik az eper, cseresznye, málna, ribizli. Nézzük meg, mi kerül így nyár elején az asztalra!


Málna és Ribizli

A nyár közeledtével gyümölcsfronton is látványosan bővül a kínálat. Az eper után itt a málna és a ribizli. Mindkét gyümölcs esetében érdemes odafigyelni rá, hogy a legfrissebb gyümölcsöket vásároljuk meg, mert hajlamosak penészedni. Ha tehetjük még aznap használjuk fel. Lássunk néhány érdekességet a két piros kedvencről.
A málnafajták lehetnek egyszer vagy kétszer termők. Érdekes az, hogy létezik sárga termésű faj is. A málna ásványi anyagokban, antioxidánsokban és vitaminokban gazdag, főleg a C-vitamin tartalma jelentős. Igen hasznos a magas vérnyomás és vércukorszint csökkentésre, menstruációs zavarok megszüntetésére.
A ribizli esetében fontos, hogy fürtökben legyen, mert úgy kevésbé romlandó. Vásárláskor erre érdemes odafigyelni. A ribizlinek is kimagasló a C-vitamin tartalma, ugyanakkor ásványi anyagokban is gazdag, található benne vas, magnézium, kalcium és kálium tartalma is rendkívül jelentős.
Ezekből a rövid ideig elérhető (és egész évben vágyott) pirosbogyós gyümölcsökből fantasztikus, a nyár igazi aromáját őrző lekvárokat, dzsemmeket is érdemes készíteni! Korábbi befőzős cikkünkben számos izgalmas, adalékanyag- és tartósítószermentes lekvár receptet találtok, illetve a folyamat minden lépését elsajátíthatjátok (higgyétek el, nem olyan bonyolult mint amilyennek látszik!).
Mint minden bogyós és apró magvas gyümölcsnél itt is figyelni kell arra, hogy a málna és ribizli allergén lehet. Főleg pici babáknak és szoptató kismamáknak kerülendő a fogyasztása.

Málnával és ribizlivel készülő finomságok receptjeit következő cikkünkben olvashatjátok.


Rebarbara

Ugyan zöldségről van szó, mégis leginkább desszertekben fordul elő és igen finom kiegészítője az epernek. A rebarbara rokon a sóskafélékkel. A jellegzetesen fanyar, savanykás ízű levélnyelet kora nyárig (június végéig) majd később ősszel javasolt fogyasztani, amikor kevés benne a vesekövet okozó oxálsav. Az oxálsav nem mérgező - mert a szervezetünkben is jelen van -, viszont a túlzott bevitel káros lehet az egészségre. Itt érdemes megjegyezni, hogy a pirosas szárú rebarbara kevesebb oxálsavat tartalmaz.
Igazán kalóriaszegény a rebarbara: 100 grammban mindössze 16 kalória van. Mégsem nevezhetjük fogyókúrásnak, mert bizony jó sok cukorral szokás a savanykás ízt ellensúlyozni. A rebarbarában is sok vitamin és ásványi anyag megtalálható. Főleg a C- és A-vitamin valamint a kálium, kalcium és foszfor tartalma a kimagasló.
A piacon leginkább a levélnyelet árulják, de a fiatal lombozat is fogyasztható, főleg leves, saláta és főzelék készítésre alkalmas. Hűtőben több napig eláll anélkül, hogy megfonnyadna és fagyasztani is lehet. Fagyasztás előtt érdemes szeletelni, hogy amikor kivesszük már konyhakész legyen. Pucolása hasonlóan történik a spárgáéhoz: külső vékony héját (ez fásabb), hártyavékonyan húzzuk le róla. Valahogy így:


Különleges rebarbarás recepteket következő cikkünkben találtok.

Cukorborsó, zöldborsó

A zsenge borsót igen finom nyersen ropogtatni, amikor éppen leszedtük a kertben. De akinek ez nem adatik meg, az se keseredjen el, ugyanis a piac tele van friss borsóval.
A cukorborsónak nagyon finom, nyersen is fogyasztható a zsenge hüvelye. Kapható akár lila színű cukorborsó is. Ha összefutunk vele érdemes megkóstolni! Nem annyira édes mint a zöld társa, de attól még ízletes és igen mutatóssá tud varázsolni egyszerű ételeket. A borsószemek a lila hüvelyben is zöldek.
Hogy miben különbözik a cukorborsó hagyományos rokonától, a zöldborsótól? A hüvelye sokkal laposabb és jóval kevesebb pici magot rejt. A hüvely belsejéből hiányzik a pergamenszerű hártya, ezért a cukorborsó hüvelye is fogyasztható. A legelterjedtebb mégis a zöldborsó, kifejtve a magokból sok finomság készülhet.
A borsónak igen magas a fehérjetartalma és vitaminokban gazdag (C-vitamin, B-vitamin, folsav, A-vitamin). Ne feledkezzünk viszont meg a viszonylag magas cukortartalomról sem. Ásványi anyagok közül a vas és kálium a kiemelkedő, de van benne kalcium, magnézium és cink is.

És hogy mi készüljön belőle? Következő cikkünkben találtok hozzá jó tippeket.

Mángold

Aki szereti a spenótot annak biztos a mángold is ízlik majd. Fajtái közül igazán különlegesek a piros, a sárga és a fehér levélnyéllel rendelkezőek, illetve nem szabad megfeledkezni a mini mángoldról sem. A klasszikus mérethez képest igen pici, zsenge levélkéket kell elképzelni. Akárcsak a spenótot, a mángoldot is fogyaszthatjuk nyersen salátába vágva vagy zöld turmixba, de klasszikusan leves és főzelék is készíthető belőle. Nemcsak a levele, hanem a levélnyele is igen finom. Van kifejezetten olyan faj, aminek a levélnyele is méretes, de van levélmángold is, az esetben inkább a terebélyes levélzet a jellemző.
A mángold C-, A- és E-vitaminban, mangán, kálium, vas, cink, foszfor és magnéziumban gazdag. Jelentős mennyiségű B-vitaminokat is tartalmaz. Vastartalma miatt kismamáknak és kisbabáknak kifejezetten javasolt a fogyasztása. Ha tehetjük nyersen fogyasszuk, úgy marad meg benne a legtöbb értékes anyag, de természetesen blansírozva is igen finom. Ha netán fagyasztani szeretnénk, akkor azt blansírozás után tegyük meg. Ne teljen úgy el a szezon, hogy nem kísérletezünk vele!

Mángoldos receptekért klikk júniusi receptgyűjteményünkre!

Korábbi piacolós összeállításainkat és receptjeinket itt találjátok.

Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk!

A cikket Túry Amália, a Colors in the Kitchen blog szerzője írta.

Fotók: Túry Amália (Colors in the Kitchen), Nagy Zita (Zizi kalandjai) és Szabó Noémi (Mandulasarok)

A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Június 14-ei (péntek), 'Sütés nélküli sütemények' óránkon
gyors, nyári süteményeket készíthettek Márk Szonjával, a népszerű Édesem cukrászblog szerzőjével. Az órán elkészített sütemények receptjei is nagyrészt szezonális alapanyagokra épülnek, és be sem kell kapcsolnotok a sütőt! 
Az óra (sütés nélküli!) menüje: Édes avokádókrém málnával és fehércsokoládé forgáccsal, Guinness cake pop, Sós perec fudge, Áfonyás sajttorta, Csokoládépuding
Az órára most akciósan, 5500Ft-ért jelentkezhettek ITT.


Következő cikkünkben a most felsorolt szezonális alapanyagokhoz gyűjtünk össze nektek recepteket. Kis kedvcsinálónak álljon itt ez a gyönyörű bodzás-epres palacsinta fotó, amihez - és a többi szeonzális alapanyaghoz - itt találjátok a recepteket.



100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog