Piackörkép sorozatunkban hónapról-hónapra kedvet csinálunk a szezonális alapanyagokból való főzéshez, illetve recept gyűjteményünk segítségével ötleteket is adunk hozzá, hogyan készíthetitek el számtalan módon a friss zöldségeket és gyümölcsöket. Április a frissesség hónapja. Vessük hát rá magunkat a zöldekre, tegyünk jót magunkkal és fogyasszunk belőlük minden nap! Gyertek, vásároljunk be az áprilisi piacon!
Kicsit hosszúra nyúlt ez a márciusi február, így a piacok kínálata sem változott túl sokat márciusi ajánlónk óta. A héten viszont végre megmutatták magukat az első tavaszi napsugarak, így biztosak lehetünk benne, hogy ez hirtelen robbanást okoz majd a természetben is. Márciusban már elkezdtek megjelenni a piacokon az első friss, zöld levelek, melyek azon kívül, hogy látványukkal is felfrissítenek, a növények legértékesebb részei. Tele vannak fontos ásványi anyagokkal, nem beszélve a klorofillról, amit a zöld levelek vérének is neveznek, és igen erős méregtelenítő, lúgosító hatású anyag.
Spárga
A piacon többnyire fehér és zöld spárgával találkozunk. A fehéret elegánsabbnak, ízében markánsabbnak tartják és nehézkesebb termesztési módja miatt ez kicsivel drágább is. A zöldspárga viszont C-vitaminban és a fent említett klorofillban is gazdagabb, illetve további előnye, hogy a vékonyabb, zsengébb darabokat hámozni sem kell. Vásárlásnál figyeljünk rá, hogy hegye zárt legyen, szára feszes (nem gumis!) és egyenletesen vastag (ha túl vastag, akkor fás lehet), a vége pedig ne legyen kiszáradva.
Fehér spárgakrémleves parmezánnal
Zöldspárgás-borsós spagetti
Zöldspárga rizottó
Fehérspárga-eper parfé
Szezámmagos sült spárgatutaj
Sóska
Savanyú ízét a benne lévő oxálsav adja. Sokakban sajnos egy életre elintézte karrierjét a menzán fogyasztott sóskafőzelék. Pedig savanykás íze miatt kifejezetten frissítő hatású, nyersen, salátákban is kitűnő, de ezen kívül is adunk még pár ötletet.
Sóskás gnocchi
Ricottás-sóskás lepény
Sóskás kecskesajt pite
Azeri töltött lepény sóskával
Zöldfűszerek: Petrezselyemzöld és kapor
Sokszor csak utolsó simításnak, díszítésnek tűnik, amikor a receptekben azt olvassuk: tálaláskor szórjuk meg friss zöldfűszerrel. Pedig talán ilyenkor tesszük magunkkal a legjobbat! Ezek a fűszernövények egytől-egyik gyógyhatássla is rendelkeznek. Ételként, fűszerként elfogyasztva is részesülünk többek között immunerősítő, étvágygerjesztő, emésztést segítő hatásukból. A piacokon télen-nyáron frissen árulják, tartsunk belőle mindig egy-két csokorral otthon! Képes egy kis tavaszt csempészni a legszürkébb téli napokba is. Bevált tárolási-frissen tartási mód, ha enyhén benedvesített konyhai papírtörlőbe tekerjük, majd zacskóba tesszük és így rakjuk a hűtőbe.
Tabulé (arab petrezselyem saláta)
Fűszervaj variációk
Petrezselymes vinegrette öntet
Pesto (bármilyen zöldfűszerből)
Zöldsaláták, zöld levelek
Szerencsére most már különböző színű, formájú és ízű saláták közül válogathatunk: római saláta, fodros saláta, jégsaláta, tépősaláta, illetve ide sorolhatjuk a rukkolát, a madársalátát és a bébispenótot is. Sőt! Erdő mező növényeit, leveleit is nyugodtan fogyaszthatjuk salátaként, így a pitypang levelet, zsenge csalánt, tyúkhúrt, medvehagymát és a - sajnos leggyakrabban szemtesben landoló - friss reteklevelet, céklalevelet is. Minél zsengébb, zöldebb a salátánk, annál értékesebb. Felhasználás előtt fontos, hogy jól átmossuk a leveleket, még fontosabb, hogy azután meg is szárítsuk, hiszen az öntet csak a száraz leveleken tud jól megtapadni.
Apropó, öntet: jöhet a citrom, a narancs, az almaecet, borecet, balzsamecet, sokféle ízű és hatású, értékes hidegen sajtolt olajak (szőlőmag, olíva, napraforgó, lenmag, lenmag csíra, búzacsíra, tökmag, stb. olajak). Ezeket mindig közvetlenül fogyasztás előtt locsoljuk a salátánkra, különben veszíthetnek a levelek roppanós frissességükből.
Gránátalmás bőségsaláta
Zelleres salátafőzelék
Mindent a vinagrette-ről
Egytál saláta üvegben - munkahelyre (is)
Csalánfőzelék
Zsenge főzőtök
A tökfélék családja hatalmas rokonság (patiszon, cukkini, sütőtök, stb.), de ezúttal csak a hamvas, világoszöld héjú, kisméretű főzőtökkel foglakozunk. Tápanyagtartalma viszonylag alacsony, viszont értékes szerves sókkal és könnyen emészthető rostokkal rendelkezik, enyhe íze pedig jól megfér markánsabb összetevőkkel. A tökfőzeléket akár el is felejthetjük, sőt, használjuk ki, hogy a zsenge töknek akár a héját is elfogyaszthatjuk (mint a cukkininek). Semmiképpen ne főzzük túl, kár lenne érte! Roppanósan is nagyon finom.
Laskagombával töltött tök
Tök lasagne
Hajdina zsenge tökkel, kecskesajttal
Tökös tócsni
Inspirálódjatok a sok friss zöld színben ponpázó ételkölteményből! Poór Balázs legutóbbi óráján (kínai gyógyító konyha tavaszi méregtlenítő ételei) is megtanulhattuk, hogy ilyenkor tél végén, tavasz elején, a szervezetünknek különösen nagy szüksége van a zsenge, nedvességgel teli zöld ételekre. Ne féljünk tehát a levelektől! Fogyasszuk saláta formájában vagy turmixban, wok ételekhez keverve. Most jön el a nagy kedvenc, a népszerű medvehagyma igazi szezonja is. Együnk zöldet!
Hozzászólásaitokat várjuk a 100fok facebook oldalán.
A cikket Kósa Gariella, a Rakottkert blog szerzője írta.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
A Makifood Főzőiskola április 18-ai óráján "Medvehagyma lázban" égünk majd. Az órán Sárdi Danitól mindent megtudhatsz a medvehagyma szedéséről, jó hatásairól és elkészítési módjairól.
Az óra menüje: Medvehagymakrémleves fetagombóccal, Medvehagymafelfújt, kéksajtmártással céklarösztivel, Füstölt kacsamelles medvehagymás tarte, tavaszi vegyes salival, négymustáros vinegrettel, Medvehagymás parmezános keksz, Sós medvehagymakrém, Medvehagyma pesto.
Az órára itt tudtok regisztálni!