Sok pezsgőnek kinéző ital sorakozik a polcokon, amelyekről csak a felbontás után derül ki, hogy tulajdonképpen habzóborok, és csípős buborékok helyett csak egy kis gyenge habzásra képesek. Egy kis gyorstalpaló következik, hogy ne érjen csalódás az újévi koccintásnál.
Champagne? Pezsgő?
A pezsgő olyan szénsavat tartalmazó bor, amelyben a szén-dioxid alkoholos erjesztés során képződik, és mindez zárt palackban vagy zárt tartályban történik. A palackos erjesztés azt jelenti, hogy a pezsgőhöz használt alapborokat az élesztővel és a cukorral együtt palackba töltik, és megerjesztik még egyszer.
forrás: Flickr.com (dpotera)
A zárt tartályos erjesztés során palack helyett hatalmas tartályokban erjesztik a pezsgőt. Az így készült ún. tankpezsgők kevesebb idő alatt, kevesebb munkával készülnek, mint a hagyományos pezsgők, ezért olcsóbbak. A világ pezsgőinek nagyobb része így készül.
A champagne olyan pezsgő, ami egy pontosan meghatározott területen (az észak-kelet-franciaországi Reims és Epernay városok körül) termesztett szőlőből, a hagyományos champagne-i módszerrel készült. Alapborai a chardonnay, a pinot noir és a pinot meunier, és legalább 15 hónapot kell a palackban töltenie. Mintegy kétszáz champagne-ház foglalkozik a készítésével. James Bond például kizárólag bizonyos márkájú champagne-t iszik, és a híres champagne-rajongók közé tartozott Winston Churchill is.
Az ár-érték arány a pezsgők esetében működik: a legolcsóbbak a tankpezsgők, ezt követik árban a hagyományosan erjesztett palackok, egy üveg champagne pedig kb. 10 ezer forintnál kezdődik.
A száraz tulajdonképpen édes
A „száraz” kategóriánál ma már négy még szárazabb létezik.
Az édes (doux, sweet) pezsgő cukortartalma több mint 50 g/l.
Medium dry: félédes/félszáraz: 35-50 g/l
Dry (száraz): 17-35 g/l
Extra dry: 12-20 g/l
Brut: cukortartalma kevesebb mint 15 g/l
Extra brut: cukortartalma kevesebb, mint 6 g/l
Brut nature: cukortartalma kevesebb, mint 3 g/l
forrás: Flickr.com (Svante Adermark)
Nem minden pezsgő, ami habzik
A habzóborok esetében jóval alacsonyabb a nyomás a palackokban, a szén-dioxidot pedig utólag nyeletik el a borokkal. Persze itt is van kivétel, pl. a prosecco, amely acéltartályban erjed, akárcsak a tankpezsgők.
Frizzante: csendesebben habzó, gyöngyöző bor
Spumante: habzóbor, jobban hasonlít a pezsgőre
Lambrusco: eredetvédett olasz habzóbor, aminek összetevői: szőlőmust, mustkoncentrátum, részben erjesztett must és csendes édes bor.
Cava: hagyományos eljárással készülő spanyol pezsgő, hazája” a katalóniai Penedés.
A profik nem isznak pezsgőspohárból
Bár a keskeny és magas pezsgőspohár, a flőte jól néz ki, egy komolyabb pezsgő aromáit nem igazán adja át. A pezsgő is bor, és a profik nagy kelyhű borospohárból isszák, hogy az ital ki tudjon bontakozni.
A fiatalabb pezsgőket 6-10 Celsius fokosan, az idősebbeket 10 Celsius fokosan érdemes inni.
