Bajban vagy a karácsonyi ajándékok miatt? És nem szeretnéd órákon keresztül a zsúfolt bevásárlóközpontokat járni? Készíts valami finomságot a konyhában! Az ehető ajándéknak számos előnye van, például: 1. megúszod a tömeget 2. nem megy kárba, hisz jóízűen elfogyasztják az utolsó cseppig 3. személyesebb, mint a legtöbb tárgy, amit megvásárolsz a boltban. A chutney ráadásul azért remek ötlet, mert általában nem egyszerre fogy el, így több étkezés alkalmával fogják imába foglalni a neved. Íme két különleges recept a bloggereinktől. Hétfőn pedig jön a folytatás!
Chutney? Csatni?
A chutney (csatni) egy zöldségből vagy gyümölcsből készült, erősen fűszeres mártás, a dél-ázsiai konyha egyik alapfogása. Lehet pürészerű és van, amelyik inkább a dzsemekre hasonlít. A leggyakoribb alapanyagai a hagyma, a mangó, a barack, de készülhet sütőtökből és körtéből is, a mesés ízeket pedig a só, a cukor, a gyömbér, a kömény, a csili, a citrom és néha az ecet biztosítja.
Körtés chutney (Rakottkert receptje)
Hozzávalók:
800 g körte meghámozva, kis kockákra vágva
2 evőkanál olívaolaj
1 fej lilahagyma apróra vágva
100 g mazsola
100 g aszalt áfonya
100 g barna cukor
2 cm friss gyömbér apróra vágva
4 dl almaecet
1/2 teáskanál só
egy csipet sáfrány
1 teáskanál őrölt szegfűbors
egy kis darabka fahéj
Elkészítése:
Egy közepes méretű lábasba öntjük az olajat. Alacsony hőmérsékleten körülbelül tíz percig puhítjuk rajta a hagymát, közben kevergetjük. Ezután a lábasba tesszük a mazsolát, az aszalt áfonyát és a cukrot. Egy-két percig kevergetjük, majd ráöntjük az almaecetet. Nagy lángon mindezt felforraljuk. Hozzáadjuk a körtét és a fűszereket. Gyakran megkeverve közepes tűzön egy-másfél órát főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Ne felejtsük el kivenni a fahéjat a végén!
Kiforrázott, kisméretű befőttes üvegekbe töltjük. Két és fél dl-es üvegből négy-öt darabot tudunk megtölteni ezzel a mennyiséggel.
Használhatjuk szendvicsbe, vagy sültek, sajtok mellé, ezenkívül remek ajándék!
Lilahagymás vörösboros chutney (Colors in the kitchen receptje)
Hozzávalók:
300 g lilahagyma
2 ek. olívaolaj
1/2 ek. nádcukor
1 ek. fehérborecet
100 ml száraz vörösbor
csipet só
1/2 tk. ras el hanout keverék (őrölt)
1 ek. üstben készült erdélyi szilvalekvár (cukormentes)
(A Ras El Hanout egy marokkói fűszerkeverék. A neve szó szerint a bolt vezetőjét jelenti, és azt, hogy a ház lehető legfinomabb fűszereit keverték bele. És persze ahány ház, annyi szokás, akár 30 féle fűszert is tartalmazhat a keverék. A legjellemzőbbek: kardamom, koriander, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér, kurkuma. Édeskés, enyhén csípős ízt varázsol az ételekbe, főként húsok pácolásához alkalmazzák. Kapható szemes és őrölt változatban is. Természetesen az íz úgy intenzívebb, ha a szemes keveréket magunk őröljük mozsárban. Amennyiben őrölt keveréket vásárolunk, felbontás után azt érdemes minél előbb elhasználni.)
Elkészítése:
A hagymát megtisztítjuk, apró kockára vágjuk. Olajon üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a cukrot, kissé karamellizáljuk. Felöntjük a borral, hozzáadjuk az ecetet a sót és a ras el hanout keveréket. Alacsony lángon fedő alatt főzni kezdjük. Nagyjából 1,5 óra alatt készül el, közben néha megkeverjük, illetve ha szükséges a folyadékot vízzel pótoljuk.
Fontos, hogy a végén a folyadék nagy része elfőjön. Hozzáadjuk a szilvalekvárt (kemény lekvár), alaposan beledolgozzuk, majd el is zárjuk a tüzet. Sterilizált üvegben sokáig eláll. Ez a mennyiség nagyjából 4 főre elegendő hús mellé (2-2,5 dl lesz belőle).