Az augusztus a nagy befőzések hónapja: lecsó, paradicsom, zakuszka, szilvalekvár... Nemrég mirabolán szilvából készítettünk ketchupot, most egy jól bevált pikáns, csilis paradicsomlekvár kerül a kamrapolcunkra. Az alapokhoz kövessétek Befőzési Lexikonunkat, minden hasznos tippet, praktikát lépésről-lépésre leírással megtaláltok benne.
Évek óta minden évben teszek el ilyen lekvárt. Eleinte csak ázsiai rizses, tésztás ételek, fűszeres csirkeszárny mellé ettük, de mostanában gyakran használom szendvicsekbe is különleges ízesítőnek sajt, sonka, tojás alá. Persze nem kell feltétlenül szendvicsben gondolkozni, reggeli pirítósra kenve tükörtojással, gorgonzolával, kecskesajttal is fantasztikus! Hal- és hússzeletekre is kenhetjük sütés előtt, vagy után - mindkét változat működik.
A chilipaprika sokféle lehet, különböző csípősségi fokozatokkal, erre figyeljünk az adagolásnál. Én most kb. 10 centi hosszú, 1 centi átmérőjű piros chilit kaptam a piacon az eladó szerint enyhébb ízzel, ha aprókhoz jutunk hozzá, az valószínűleg erősebb. Kóstolgassuk főzés közben a lekvárt, hogy beállíthassuk az ízlésünknek megfelelő fűszerességet.
Hozzávalók:
1 kg nagyon érett, lehetőleg vékony héjú paradicsom
egy kb. 8x5 cm-es friss gyömbérdarab
6 evőkanál vietnámi halszósz
2-3 friss, hosszúkás piros chilipaprika (ízlés szerint)
8 gerezd fokhagyma
600 g porcukor
200 ml fehérborecet (vagy almaecet)
A paradicsomokat megmossuk, szárvégeit kivágjuk. Elfelezzük a mennyiséget, egyik felét apró kockákra vágjuk, másik felét késes robotgéppel, vagy botmixerrel simára pürésítjük, közben hozzáadva a hámozott, felkockázott gyömbért és a halszószt. Fazékba tesszük, hozzáadjuk a darabolt paradicsomot is, a durvára vágott fokhagymát, a vékony szeletekre vágott chilipaprikát , az ecetet és a cukrot. Forraljuk fel, majd lassú tűzön főzzük időnként megkeverve. A főzés során egyre sűrűbb lesz, kevergetni is egyre gyakrabban kell. Körülbelül egy óra alatt lekvár állagúra főzzük. Kiforrázott befőttes üvegekbe töltjük. (Befőzés és tartósítás pontos menetéről ITT.) Lezárva, pokrócba csomagolva hagyjuk kihűlni.
Ebből a mennyiségből négy kis üveg lett.
Még több befőzős recept és cikk itt
A fotón Bede Annának, a vegasztrománia blog szerzőjének chililekvárját láthatjátok. Ezt a receptet is érdemes kipróbálni ha szeretitek a pikáns dolgokat.
A cikket Kósa Gabriella, a Rakottkert blog szerzője írta.
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.