Igen, lehet, hogy nehezen hihető, de létezik finom és könnyen elkészíthető sütemény liszt, tej, tojás és cukor nélkül! Az édesség iránti vágy főként a tavaszi-téli időszakban erősödik fel bennünk, amikor viszonylag kevés idénygyümölcs érhető el a piacon. Ezért aztán gyakran abba a hibába eshetünk, hogy süteményekkel próbáljuk kompenzálni ezt az igényt. Most új szerzőnk, Jéger Angéla (Biomisszió blog) édesség receptjét osztjuk meg veletek, melyet minden diétázó vagy allergiás ismerősötök bátran fogyaszthat, de azoknak is ízleni fog, akik a "rendes" süteményekhez szoktak.
Miből készül ez a sütemény ha nincs benne liszt? Egy méltatlanul mellőzött, ám lassan talán újra népszerűbbé váló gluténmentes gabonából, a kölesből. Az egyetlen gabonaféle, mely teljes értékű fehérjéket tartalmaz és főtt állapotában is lúgos kémhatású, ráadásul gluténmentes, így az erre érzékenyek is bátran fogyaszthatják.
A gluténmentes sütésről és gluténmentes lisztekről korábbi cikkünkben Márk Szonja cukrász, a Makifood Főzőiskola tanára részletesen írt (+ gluténmentes olíva olajos csokitorta recepttel!).
Számos áldásos hatásán túl a nők valószínűleg a kovasav tartalma miatt fogják igazán szeretni, mely nemcsak a csontképzésben játszik szerepet, de a fényes haj, az egészséges bőr és az erős körmök felé vezető utat is lerövidítheti – persze rendszeres fogyasztás esetén.
Alacsony kalóriatartalom mellett magas a köles rosttartalma, így egészséges diétába is könnyen beilleszthető. Rengeteg ásványi anyagot és B-vitaminokat tartalmaz, mindemellett igazán jó magnéziumforrás. Az emésztésre gyakorolt pozitív tulajdonságain túl prebiotikus hatású gabonaféle, tehát segíti a „barátságos baktériumok” munkáját, ha beiktatod az étrendedbe.
Fogyaszthatjuk édesen, sósan vagy akár köretként is, nagyon sokoldalúan alkalmazható, hálás alapanyag.
Almás-aszalt gyümölcsös köles sütemény
Hozzávalók:
(1csésze = kb. 3 dl)
1 csésze köles (lehetőség szerint bio)
2 db közepes, savanyú alma
1/4 csésze aszalt gyümölcs (én vörösáfonyát használtam)
1/4 csésze rizsszirup vagy akácméz
1 csésze szűretlen almalé
ízlés szerint napraforgómag, zabpehely, fahéj
1 csésze víz
A kölest egy szűrő segítségével alaposan átmosom, majd felteszem főni az aszaltgyümölccsel, almalével és vízzel. Körülbelül 30 perc alatt puhul meg, ez idő alatt apró kockákra vágom az almákat (nem szükséges meghámozni).
Ezt követően előkészítem a sütéshez az olajjal vékonyan kikent tepsit.
A rizsszirupot vagy akácmézet kb. 2 dl vízzel elkeverve kicsit fellangyosítom. Mikor a köles megfőtt, egyenletesen szétterítem a tepsiben egy lapos fakanál segítségével (egy kicsit le is nyomkodhatjuk). Az elterített kölest meglocsolom a felmelegített mézes vízzel, majd megszórom a kockára vágott almával, meghintem ízlés szerinti mennyiségű napraforgómaggal, fahéjjal és zabpehellyel (vigyázat: a zabpehely csak akkor gluténmentes ha ezt külön jelzik a csomagolásán). Majd jöhet a maradék mézes-vizes locsolás.
Fóliával lefedve, 180 fokon 30 perc alatt a tészta eléri a megfelelő állagot, majd további 10 perces fólia nélküli sütéssel aranybarnára pirítom a tetejét.
Langyosan szeletelem.
Cukrász ABC sorozatunk további cikkeit itt olvashatjátok.
A cikket Jéger Angéla, a Biomisszió blog szerzője írta.
A Makifood Főzőiskola rendszeresen indít gluténmentes sütéssel és tisztító étrenddel kapcsolatos kurzusokat.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.