A Slow Food egy 1989-ben alakult nemzetközi mozgalom, amelynek célja, hogy megőrizze az egyes országok és régiók étkezési hagyományait, a helyi ételkultúrát és a "gasztro-kulturális" sokszínűséget. Olyan civil szerveződés, amely a helyben termesztett, készített és eladott élelmiszereket támogatja és népszerűsíti, és egyben az érintett közösségek, vállalkozások fennmaradását, megélhetését segíti.
A mozgalom indulását egy gyorsétterem megnyitása elleni tilatkozás előzte meg. A Slow Food későbbi alapítója, Carlo Petrini olasz újságíró-szociológus tiltakozott a Spanyol lépcső mellett nyíló első római McDonald’s ellen. Aggódott a helyi étkezési kultúráért, a kis trattoriákért, vendéglőkért és a vendéglátósokért is, ezért demonstrációt szervezett.
Ez mind szép és jó, de Petrini is felismerte, hogy ahhoz, hogy a választás jogát fenntartsuk, ez kevés. A környezetvédelmi és fenntarthatósági mozgalomnak támogatnia kell a kistermelőket és a kézműves termékek előállítóit. A Slow Food Mozgalom hivatalosan 1989 december 10-én alakult meg.
A név a gyorsétkezdei „fast food” ellentétére utal, és a „lassú”, odafigyelő, a hagyományos és nemes táplálkozásra irányítja a figyelmet. És természetesen arra is, hogy ne legyünk a rohanás "rabszolgái", hanem leljünk örömet a főzésben, az evésben, és abban, hogy megosztjuk másokkal is ezt az élményt.
Nemcsak az alapanyagokról szól, a kapcsolatépítés is fontos
A Slow Food központja az észak-olaszországi Piemonte tartományban, Braban található. Világszerte közel 150 ezer tagja van 160 országban, ők mintegy 1600 helyi csoportban, ún. „konvíviumban” tevékenykednek.
"A Slow Food mozgalom tevékenységi köre a mezőgazdasági termeléstől, a regionális termékek védelmétől a gasztronómiai tudományokig, az idegenforgalomig, az élelmiszer-biztonság kérdéséig, valamint a kapcsolódó kulturális és emberi értékek megőrzéséig sok mindenre kiterjed, mindezeket sajátos rendszerbe fogja össze" - olvasható a mozgalom hazai honlapján.
"A Slow Food mondanivalója a globális társadalmat érintő kulturális változásról szól, nem pusztán egy kulináris élvezeteket kergető elit ügye... A Slow Food mozgalom legfőbb célja a biodiverzitás védelme, ízlelésfejlesztés - ízlésfejlesztés, kapcsolatépítés a termelők és fogyasztók között, kiállítások, vásárok szervezése, közösség- és hálózatépítés, valamint a népszerűsítés és az informálás is."
Forrás: flickr.com - Bud Ellison
December 10: Terra Madre-nap
2009 óta rendezik meg a Terra Madre, vagyis a Földanya napját. Carlo Petrini szerint: „Az eseménysorozat célja, hogy felhívjuk a figyelmet a kistermelőkre, a felelősségteljesen gondolkodó séfekre, a tudatos fogyasztói magatartásra úgy, hogy a világ számtalan pontján a helyi alapanyagok sokszínűségére és a gasztronómiai tradíciókra koncentrálunk. Egyértelművé kell tennünk, hogy ahhoz, hogy globálisan mindannyian jobb táplálékhoz jussunk, és boldogabban élhessünk, a fenntartható, helyi gazdaságok nélkülözhetetlenek."
Slow food a Szimplában
Az itthon zajló programok sora december 6-án, a Szimpla Kertben indul, a Slow Food Central Budapest a Slow Budapest csapatával főz együtt. Összesen 200 adag ételt készítenek, amit amit dél körül kezdenek osztani, adományért cserébe. A felajánlott összegből fedezik az ebéd költségeit, és ebből finanszírozzák a jövő évi működésük egy részét is. (A Szimpla vasárnapi jótékonysági akciójában egyábként már Maki is részt vett, 250 adag ételt készítését koordinálta.)
A következő eseményre december 9-én Sárospatakon kerül sor, ahol a moziban Balla Enikő sajtkészítő előadását követően filmvetítést tartanak. Végül december 10-én a budapesti KiSSBende Bisztróban a Mitiszol? tart vacsorát organikus alapanyagból készített borokkal.