Az indiaiak is tudják, hogy a gyümölcsök és a joghurt kombinációja az egyik leghatásosabb hűsítő nagy melegben. Az ő gyümölcsös-joghurtos lassijukból kiindulva gyors és egyszerű fagylaltot készítettünk 3 alapanyagból (szezonális gyümölcsből, sűrű joghurtból és mézből). Ráadásul biztos, hogy E-betűs hozzávalóktól mentes!
Hogy milyen gyümölcsből készül a fagylalt, az egyéni ízlés kérdése, de mindig érdemes az idénygyümölcsök közül válogatni, mert ezekben van a legtöbb vitamin és zamat. Egyik kedvenc gyümölcsünk, a málna rövid szezonja most kezdődik, így nem volt kérdés, hogy ezúttal ez - az egyébként is nagyon egészséges - gyümölcs került a fagylaltunkba. De ahogyan írtunk, kísérletezzetek bátran a különböző szezonális gyümölcsökkel, vagy ezek kombinációjával.
A júniusi szezonális gyümölcsökről/zöldségekről itt írtunk (receptekkel)
Miért érdemes málnát fogyasztani?
Amellett, hogy az egyik kedvenc bogyós gyümölcsünk, számos egészségre gyakorolt hatása miatt is érdemes sok málnát fogyasztanunk. C-vitamin tartalma meghaladja a citromét, alacsony energiatartalmával gondosodik róla, hogy az alakunk se bánja a nassolást. Sőt, kifejezetten pozitív hatást gyakorol az anyagcserére, serkenti a vérkeringést és a méregtelenítést, valamint vértisztító hatású. Vérszegényeknek különösen ajánlott fogyasztása, hiszen segíti a vas felszívódását.
Tudtátok? A málnalevelet gyógyteaként használhatjuk fel, régen a zöldtea pótlására is használták. Magas C-vitamin tartalmú, vércukorszint szabályozó, a vese munkáját segítő, izzasztó (lázcsillapító) gyógytea készíthető belőle.
Egyszerű házi gyümölcsfagylalt
Ehhez a változathoz nem lesz szükség különösebb konyhai tudományra, sem rengeteg összetevőre és fagylaltgépbe sem kell beruháznunk.
Hozzávalók:
750 gr előzőleg lefagyasztott szezonális gyümölcs (most málna)
500 gr sűrű natúrjoghurt vagy görögjoghurt
Ha nem sikerül beszerezni, a natúr joghurtról csepegtessük le a savót egy sűrű szövésű textil segítségével. Vegán/laktózmentes opció: joghurt helyett sűrű kókuszkrémből
pár csepp citromlé (opcionális)
3-4 nagy evőkanál méz (ízlés szerint)
Két fontos szabály van csupán, amiket a készítés során be kell tartanunk ahhoz, hogy a végeredmény ne egy jeges, kőkemény tömb legyen. Az egyik, hogy valóban sűrű állagú joghurtra van szükségünk (a lehető legkevesebb folyadékkal – ezért csepegtetjük ki a savót), ha kókuszkrémet használunk, fontos, hogy valóban a krémet, ne a híg kókusztejet vásároljuk meg. A másik fontos lépés pedig a teljes megfagyás előtti rendszeres átkeverés. Nem szükséges 5 percenként a mélyhűtőhöz rohanni, 20-30 percenkénti átkeverés is bőven megteszi.
Elkészítése
A fagyasztott gyümölcsöt botmixer segítségével pépesítsük. Ha szeretitek a fagylaltban a gyümölcsdarabokat, akkor nem szükséges teljesen egyneművé mixelni. Ezt követően adjuk hozzá a többi alkotórészt, majd az egészet tegyük egy lezárható edényben a fagyasztóba. Adott időközönként (kb. 20percenként) jó alaposan keverjük át, hogy krémes legyen és elkerüljük a jegesedést.
Fogyasztás előtt kb. 20 perccel - a hagyományos fagyihoz hasonlóan - érdemes kivenni a hűtőből, hogy egy krémesebb, könnyebben adagolható fagylaltot kapjunk.
A fagylalt epres verziójának receptjét (lsd. fotón) a BioMisszió blogon (klikk) találjátok.
Recept és fotók: Jéger Angéla, BioMisszió blog
Kapcsolódó receptek:
Nagy fagyilexikonunkban még több fagyirecept!
Bodzafagyi
Bodzás eperjégkrém
Hűsítő ételek és italok kánikulára - Chef Maki tippjei
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola. Az iskola őszi órarendje már felkerült a honlapra, most a népszerű órákra is van még hely!
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.