Előző cikkünkben bemutattuk a grúz konyha sokszínűségét, most egy tipikus grúz vacsorát tárunk az olvasók elé fogásonként, amit Grúzia középső részén, Imereti régióban kóstoltuk: tápláló, vegetáriánus és isteni finom! Grúz vendéglátónk szerint nem fért hozzá kétség, hogy ott készítik az ország legjobb khacahpuriját.
Mindegy, hogy reggeliről, vacsoráról vagy egy könnyű ebédről legyen szó, a khachapuri (a sajttal töltött lepénykenyér) a grúz étkezés részét képezi. A khachapurinak sokféle verziója létezik (ezeket előző cikkünkben mutattuk be), formára és a tészta textúrájára nézve is, régiónként változik, hogy hol melyiket fogyasztják. A sajtos kenyérhez köretként leggyakrabban pkhalit/mkhalit fogyasztanak, ami zöldségből, dióból és gránátalmából készült krémes saláták gyűjtőneve. Előző cikkünkben (fotókkal illusztrálva) olvashattok ennek különböző verzióiról, következő cikkünkben pedig egy sajtos/póréhagymás pkhali receptet hozunk.
Khachapuri
Sokféle recept kering az interneten a tészta elkészítésének módjáról, Grúziából hazatértünk után nagyon én is sokféle recepttel kísérleteztem, hogy megpróbáljam reprodukálni a grúz ízeket. Végül rátaláltam erre a receptre, és biztosan állíthatom, hogy nem lehet vele melléfogni. Grúziában töltelékként egy sulguni nevű erjesztett, félkemény, tehéntejből készült sajtot használnak, amit itthon az orosz delikáteszből lehet beszerezni, vagy helyettesíteni is lehet gomolyával és egy darab karakteres ízű sajt keverékével. A tészta receptje 12 főre elegendő, amiből három nagyobb khachapurit (pl. imerulit vagy svanetit) vagy hat kisebb hajóformájú (adjarian) khachapurit lehet készíteni.
A felsorolt khachapuri fajtákról - fotókkal illusztrálva - előző cikkünkben írtunk részletesen.
Hozzávalók a tésztához (12 főre):
1 kg liszt
2 dl tej
1,5 dkg élesztő
2 dl víz
1 tojás
1/2 dl olaj
1/2 teáskanál só
A tejet felmelegítjük és az élesztőt elkeverjük benne. A liszthez hozzáadjuk az élesztős tejet, a vizet, az olajat, a tojást és a sót, majd jó alaposan összegyúrjuk (fontos nagyon összegyúrni, különben nem kel meg). Ezután egy meleg helyen állni hagyjuk 2 órát. Ha megkelt, 3 részre osztjuk és 3 típusú khachapuri is készülhet belőle (vagy ha csak egyfélét csinálunk, akkor lehet az arányokat harmadolni, persze az 1 tojás, marad 1 tojás).
30 dkg gomolya sajt + 5 dkg juhtúró szétmorzsolva (nekem ez a kombináció működött a legjobban, de lényegében bármilyen a hűtő mélyén lapuló, semleges és karakteres sajt keveréke mehet bele)
2 dkg vaj szobahőmérsékleten
1 tojás
a tetejére: 1 tojás + 1 dkg vaj
Az elharmadolt tésztát további két félre osztjuk és ovális alakúra nyújtjuk. A sajtot összekeverjük a vajjal és a tojással, majd a tészta közepére halmozzuk. Kb. 1,5 centire felhajtjuk a széleket és a csúcsoknál összeérő tészta végeket összecsípjük. Ha a tészta túl vékony a szélei felé, akkor duplán is fel lehet hajtani, a lényeg, hogy a tészta szélek magasabban legyenek, mint a töltelék, hogy az sütéskor ne folyjon ki.
Mehetnek az előmelegített sütőbe 200 fokon 12 percre. Ha a tészta szélei már pirulnak, akkor kivesszük és ráütünk egy nyers tojást, majd további 2-3 percig tovább sütjük. Ezután kivesszük, rádobjuk a vajat és forrón tálaljuk. Mielőtt nekiesnénk, egy villával összekeverjük a sajtos tölteléket a tojással és a vajjal és hagyjuk, hogy a forró khachapuri egy kicsit megsüsse a tojást.
Grúz sorozatunk következő részeiben még két tipikus grúz étel, a spenótos és pórés pkhali, illetve a diókrémes padlizsánszeletek receptjeit hozzuk majd el nektek.
További grúz recepteket szerzőnk, Vida Kata blogján, a Babramegy-en olvashattok.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.