Mindig ugyanaz a menü? Unalmasnak tűnik a sonka-tojás-torma kombináció, és szeretnél valami mást húsvétra? Inspirációnak összegyűjtöttünk néhány izgalmas, néha kicsit bizarr húsvéti fogást, és egy kisokost korábbi húsvéti posztjainkból.
Franciaország: végre tojás!
Régen a tojás is tiltólistán volt a böjt ideje alatt, ezért a nem csoda,hogy a húsvéti ételek egyik főszereplője a franciáknál a tojás, mindenféle formában. Még az ünnepi pástétomokba is kerül. A Pâté de Berrichon, az egyik hagyományos, Berry-ből származó húsvéti pástétom például rengeteg tojás, sonka, kolbász és spenót felhasználásával készül, és igazi kalóriabomba a böjt után.
Forrás: Ketzirah Lesser & Art Draugli's
Nem mindegy, hogy hogyan és meddig készült a sonka, és az sem, kitől vesszük meg. Egy hentesüzlet vezetőjétől kaptunk tanácsokat, hogy mire érdemes figyelni.
Magyarországon a hagyományos eljárás szerint sózzák, pácolják, majd füstölik a sonkát, mondja Kocsis Jenő, a Pörc Buda delikát- és hentesüzlet vezetője. "Először sózzák, utána kerül páclébe a sonka 4-5, akár 6 hétig, attól függően, hogy milyen vastag a sonka, és milyen vastag rajta a zsiradék. Ezután kiáztatják, lógatják egy napig, majd következik a füstölés. Nem árt, ha a sonkát még minimum pár hétig, de ideális esetben pár hónapot érlelik. Az igazi jó sonka 1 éves, és vastag fekete kéreg van rajta."
Forrás: Pörc - Magyar Delikát
A gyorspácolt sonka legyen tabu
Kocsis Jenőnek már a felmenői is hentesek voltak, mintegy másfél évszázada készítik saját termékeiket. Azt javasolja, csak olyan hentestől vásároljunk, akit ismerünk, és aki garantáltan magyar nyersanyagból, hagyományos eljárással készült sonkát árul.
Honnan ered és mit jelent az újévi lencseevés hagyománya? Beáztassuk e a lencsét főzés előtt? A sót a főzés elején vagy csak a legvégén adjuk hozzá a főzővízhez? Mindenre igyekszünk választ adni még gyorsan, az év vége előtt, hogy ne az újévi lencsén múljon a 2014-es évünk sikere.