Aki nem vegetáriánus, viszont hús csak nagy ritkán kerül a tányérjára, na, neki tud jól jönni néhány flexiteriánus recept. A flexiteriánus ételek húsosan és húsmentesen is elkészíthetőek: a hússal vagy hús nélkül (egy zöldséges verzióban). Kiválóak például a húsimádó férj és a vega feleség számára, mert nem kell két különböző ételt főzni. Ezt a gőzgombócot Maki legutóbbi Flexiteriánus óráján készíthették el a résztvevők húsos és zöldséges verzióban. A receptet közkinccsé tesszük - ezúttal a zöldséges töltelékkel.
A gőzgombóc mindenkinek ismerős lehet, ha máshonnan nem, a síelésekről - a hütték gőzölgő, mákos gőzgombócai. Ázsiában a sós változata ismertebb, de desszertként, édes töltelékkel is fogyasztják. Ahogyan a neve is mutatja, a gombócok pára fölött főnek, gőzölődnek. Az ázsiai konyhában bambuszpárolót használnak, amit wok-ra helyeznek, de ha ez nincs otthon, bármilyen más párolóval megoldható a gombócok elkészítése.
Gőzgombóc gombás-bambuszos töltelékkel (vegán):
Hozzávalók a tésztához:
- 3/4 csésze meleg tej vagy víz
- 1 és 1/4 teáskanál szárított élesztő
- 1,5 evőkanál rapadura (finomítatlan nádcukor) vagy 1/4 darab pálmacukor
- 1 és 3/4 csésze liszt + kevés a gyúráshoz
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 1 teáskanál sütőpor
- 1/4 teáskanál só
Hozzávalók a töltelékhez:
- 2 evőkanál olaj
- 3-4 db fafül gomba, feloldva és apróra vágva
- 3-4 db szárított shiitake, feloldva és apróra vágva (az áztató vizet őrizzük meg!)
- 1/4 csésze bambuszrügy, felaprítva
- 2-3 szál zöldhagyma, felaprítva
- 1 db répa, reszelve
- kis darab (3 cm) friss gyömbér, felaprítva
- 1-2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1/4 káposzta, apróra vágva
- 2 evőkanál shoyu szójaszósz
- 1 teáskanál tápióka keményítő
- só, bors
- 1 csésze főtt rizs cérnametélt, felaprítva
A tészta elkészítése:
Öntsük a tejet vagy vizet egy tálba, keverjük el benne az élesztőt és a cukrot és hagyjuk pihenni 15 percig. Egy tálba tegyünk 3 csésze lisztet, öntsük hozzá a megkelt élesztőt és kézzel kezdjük el összegyúrni. Gyúrjuk, amíg összeáll tésztává és már nem ragad a tálhoz. Dagasszuk tovább lisztes felületen addig, amíg a tészta felülete szép sima lesz és ha a tésztát benyomjuk az egyik ujjunkkal, akkor a keletkező mélyedés visszapattan. Az összegyúrt tésztát tegyük vissza a tálba, fedjük le egy nedves konyharuhával és pihentessük meleg helyen kb. 1-1,5 óráig. Lisztezett felületen gyúrjuk/dagasszuk át újra a tésztát, osszuk egyenlő teniszlabda méretű darabokra és kevés kókuszolajjal kenjük be a felületüket. Szórjunk egy kevés sütőport és sót a munkafelületre és gyúrjuk a tésztát addig, amíg a kókuszolajat beledolgozzuk a tésztába és a felülete szép sima lesz. Tegyük vissza egy tálba és pihentessük még 15 percig. Ezután nyújtsuk ki a tésztát 3 mm vastagságúra, kenjük meg vízzel, tegyünk a közepére a töltelékből, majd a tészta két szemben lévő oldalának széleit a töltelék fölött fogjuk össze és jól nyomjuk össze a tésztát. Ezt ismételjük meg a tészta másik két szélével is. A végén még jól nyomkodjuk össze a gőzgombóc tetejét. Pihentessük így 30 percig mielőtt megpároljuk.
A töltelék elkészítése:
Hevítsünk olajat egy serpenyőben és pirítsuk meg a gombákat, bambuszrügyet, zöldhagymát, répát, gyömbért, fokhagymát és a káposztát, amíg megpuhulnak. Egy kis tálban keverjük össze a szójaszószt, a tápiókat keményítőt egy kevés shitakee gombás lével (ami az áztatásból maradt) és keverjük jól össze. Öntsük a szójás keveréket a zöldségekre, sózzuk, borsozzuk. Zárjuk el alatta a gázt és keverjük össze a főtt cérnametélttel.
A videóban lépésről-lépésre követhetitek Maki instrukcióit:
A flexiteriánus étkezésről
A különböző vegetáriánus irányzatokról - köztük a flexiteriánus étkezésről is - korábbi cikkünkben, itt írtunk. Maki Stevenson, a Makifood Főzőiskola alapítója és tanára, a flexiteriánus étkezés követőjének tartja magát. Ő úgy fogalmaz, hogy flexiteriánus étkezés az, amikor a hús és köret arányát - és szerepét - megfordítjuk a tányérunkon (és táplálkozásunkban), és előtérbe kerülnek, főszerepet kapnak a hús helyett a zöldségfélék. Maki minden szemeszterben tart flexiteriánus kurzust, ahol az érdeklődők megtanulhatják elkészíteni egy-egy étel (kurzusonként általában 4-5 fogás) hagyományos és vegetáriánus verzióját is.
A Főzőiskola következő Flexiteriánus órája 2013. november 15-én lesz.
Tervezett menü: Tészta szezám szósszal és párolt csirkével/pirított tofuval, Klasszikus Cézár saláta/Vegán Cézár saláta, Nápolyi töltött paprika szardíniával/tengeri moszattal, BBQ tempeh szendvics.
A videót szerzőnk, Terei-Vígh Krisztina, az A' la carte kulinára blog szerzője készítette.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk!