Aminek a különlegességét a kókuszkrém adja. Ezt jellemzően a keleti konyha használja, a fűszeres ételek szelidítésére, tejföl helyett. Ha nem próbáltad még, itt van az ideje, hogy megismerd! Frank Peti gasztroblogger receptje.
Egy esős, hűvösebb hétvégén jól jöhet egy tápláló, melegítő fogás, amiből érdemes jó sokat főzni. Marhapörkölt következik egy kicsit más ízvilággal, Frank Péter blogjáról. Gluténmentes étel!
Gombás marhapörkölt gránátalmával és vörösborral
"Minden padlizsán-kedvelő el fog ájulni ezektől a falafelektől. Az állag, az illat, az íz csodálatos, gyorsan elkészíthető (tudom, én is utálok olajban sütni, de ez tényleg ripsz-ropsz kész), és máris van egy pompás előételünk" - írja a recept szerzője, Frank Peti.
Megjegyzés: Fontos, hogy olyan padlizsánt válasszunk, aminek feszes, sötétlila és fényes a héja, ha pedig kicsit benyomjuk,a húsa rugalmas és "visszarúg". A zöldes színű padlizsán még éretlen, és szolanint, mérgező vegyületet tartalmaz. Az ilyen termést tároljuk szobahőmérsékleten, beérik néhány nap alatt.
A padlizsán kiválasztásánál érdemes a "hímeket" előnyben részesíteni. Jobb az ízük, és kevesebb magot tartalmaznak. A padlizsán alján található "minta" a hímek esetében kerekebb, míg a nőstényeknél hosszúkásabb alakú.
Padlizsán fasírt
A Sávuót (Hetek) zsidó ünnep kulináris részét Izraelben főként a tejes alapú ételek jellemzik. Ilyenkor sok sajtos Casserole-t, mindenféle tésztákat, túrótortát, gyümölcsöket, süteményeket eszünk, melyek rendszerint rengeteg zsírt és kalóriát tartalmaznak. - írja az Izraeli konyha bloggere, Frank Péter.
De jó hír, hogy lehet finom ünnepi ételeket készíteni alacsony zsír- és kalóriatartalmú, ugyanakkor kalciumban és fehérjékben gazdag alapanyagokból is. Szerintem egyszerű és egészséges recept ötlet a zöldségekből és alacsony zsírtartalmú sajtokból készült Casserole. Sokféle zöldséget keverhetünk össze, például: gomba, hagyma, póréhagyma, karfiol, brokkoli, cukkini, édes burgonya, sütőtök és sárgarépa..., hozzáadunk tojást, és legfeljebb 5%-os sajtot (pl. Tejföl, bolgár sajt, Cfatit, ...), aztán be a sütőbe.
Ha az ünnep folyamán mégis kalóriadús finomságokkal megrakott asztalhoz kerülnénk, nem kell megijednünk, nyugodtan megpakolhatjuk a tányérunkat azzal, amit a leginkább szeretünk, aztán másnap visszatérhetünk a szokásos egészséges táplálkozásunkhoz, természetesen sok testmozgással kiegészítve.
Hozzávalók (12 adag):
- olívaolaj vagy repceolaj
- 1 nagy fej vöröshagyma, felaprítva
- 1/2 brokkoli
- 1 csésze 3%-os Cottage sajt
- 1 csésze 3% krémtúró
- 1 köteg apróra vágott metélőhagyma
- 2 evőkanál liszt
- 3 tojás
- só, bors
"Izraelben sokan megesküdnének, hogy a marokkói zsidó konyha a legfinomabb. Van ebben némi igazság - írja Frank Péter, az Izraeli konyha szerzője. Ennek a laktató pörköltnek a leírásában a marokkói származású zsidó nagymamák hangsúlyozzák, hogy csak friss paradicsomot szabad használni, de mivel én nem vagyok sem marokkói, sem nagymama, mégis eltértem ettől, és konzervdobozos, reszelt paradicsomot használtam, hogy könnyebb legyen a munkám, bár eleve egyszerű az étel elkészítése.
A csirke-olívabogyó-paradicsomszósz kombinációt a gyerekek is szeretik (legalábbis azokon a napokon, mikor úgy döntenek, hogy ehető a mártásban főtt étel...)"
Hozzávalók (9 személyhez):
1 doboz kimagozott zöld olajbogyó
olaj a sütéshez
9 csirkecomb
6 összetört fokhagyma-gerezd
6-7 friss paradicsom, meghámozva és lereszelve (vagy egy dobozos reszelt paradicsom)
1 evőkanál édes paprika (ízlés szerint lehet csípőspaprikát is hozzátenni, de én a gyerekek miatt kihagytam)
kb. fél kiskanál római kömény
kb. fél kiskanál kurkuma
só fekete bors
Elkészítés:
Az olajbogyót egy tálba tesszük és felöntjük vízzel, felforraljuk, majd leszűrjük. Ugyanezt további kétszer megismételjük, hogy elvegyük az olajbogyó sós ízét. Egy nagy tálban kevés olajat melegítünk, és a csirkecombok mindkét oldalát kicsit megpirítjuk. Kivesszük a húst és félretesszük.
A tálba tesszük a fokhagymát (ha kell, pótoljuk az olajat) és közepes lángon, folyamatos kevergetés közben aranysárgára pirítjuk (vigyázzunk, hogy ne égjen oda, mert akkor keserű lesz az íze). Hozzátesszük a paradicsomot, paprikát, köményt, kurkumát, sót, borsot és az olajbogyót, lefedjük és enyhe forrással tíz percig főzzük.
Beletesszük a csirkét is, és ha szükséges, pótoljuk a vizet (hogy a folyadék majdnem ellepje a csirkét). Lefedjük és körülbelül 50 percig főzzük, míg a csirkehús megpuhul. Rizsköret passzol hozzá.