Az almaecet igazi "sztár" lett az egészséges életmódra törekvők kamrájában, de valóban megérdemli az őt körülvevő felhajtást?
Mit tud az almaecet?
Az almaecet az alma erjedése során keletkező almabor további erjesztésével készül. Savtartalma alacsony, 5%. Rengeteg ásványi anyagot, tápanyagot tartalmaz, csak néhány ezek közül: kalcium, foszfor, kálium, magnézium, vas, fluor, pektin, A- és C- vitamin, béta-karotin, aminosavak, enzimek és komplex keményítők.
Forrás: flickr.com - veganbaking.net
Az almaecetet őseink igazi élet-elixírnek tartották. Régóta használják az asztma, gyomor- és emésztési problémák enyhítésére, ezenkívül csökkenti a koleszterinszintet. Magas vérnyomás, ízületi gyulladások és migrénes fejfájás kezelésére is alkalmazzák, antioxidáns-tartalma miatt pedig a szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek megelőzésében kap fontos szerepet. Fertőtlenítőszer, gomba- és baktériumölő hatása is ismert.
Elixír vagy marketingfogás?
Ami miatt ismét reneszánszát éli, az többek között annak köszönhető, hogy kiválóan segíti a fogyókúrát. Egy kanál almaecet már felgyorsítja az anyagcserét, méregtelenítő és étvágycsökkentő hatása van, és még a zsírok lerakódását is meggátolja.
Carol S. Johnston, az Arizona State University táplálkozáskutatási programjának társigazgatója már több mint 10 éve tanulmányozza az almaecet hatásait. "Az ecet gátolja azoknak az enzimeknek a működését, amelyek segítenek megemészteni a keményítőt" - mondta a Washington Postnak. Ha a keményítőt nem emésztjük meg teljesen, 20-40 %-kal is alacsonyabb maradhat a vércukorszintünk olyan magas glikémiás indexszel rendelkező ételek, mint pl. a bagel után is, derült ki a kutatásai során.
A nem megemésztett keményítőnek prebiotikus hatása is van, a "jól táplált" bélbaktériumok pedig a jó emésztéshez, az immunrendszer megfelelő működéséhez is elengedhetetlenek.
Johnston szerint azonban - ellentétben sok, a témában igen népszerű könyv címével - az almecet nem csodafegyver a fogyókúrák esetében, 3 hónap alatt néhány kg-os súlycsökkenést eredményezhet. Tény, hogy jó hatással van a vércukorra, hozzájárul a fogyáshoz és a bélflóra egészségéhez, de az almaecet népszerűségét nagy mértékben növeli a marketing is, véli a szakember. Ami a pozitív hatást okozza, az maga az ecetsav, amely minden ecetben megtalálható. Johnston személy szerint a vörösborecetet szereti a legjobban, tapasztalatai szerint ugyanolyan jól működik.
Forrás: flickr.com - RaJya Laxmi
Inkább együnk almát?
A legelszántabb almaecet-rajongók a szűretlen, nyers változatot részesítik előnyben, amely tartalmazza a bort ecetté alakító baktériumokat is. Az üzletekben kapható ecetek nagy részéből ezek hiányoznak, hogy az ecet kristálytiszta, és szebb legyen. A szakember szerint gyakran nincs olyan jelentős mennyiségű vitamin, ásványi anyag vagy pektin almaecetben, amennyi a hirdetésekben szerepel - néha jobban járunk, ha eszünk egy almát.
Hogyan fogyasszuk?
Nem mindegy azonban, hogyan és milyen formában fogyasztjuk az almaecetet - a nem megfelelő fogyasztás akár káros is lehet. "Csak azért, mert egy kevés mennyiség egészséges, az nem jelenti azt, hogy fél üveggel meg kellene inni. Méreg is lehet, ha túl sokat fogyasztunk belőle" - figyelmztet a szakértő.
Azt tanácsolja, hogy hígítsunk fel 1-2- evőkanál ecetet 2,4 dl vízben, és igyuk meg ebéd és/vagy vacsora előtt. Nagyon fontos, hogy az ecetet csak az étkezés előtt fogyasszuk, hogy még a keményítő előtt a gyomrunkba kerüljön.
Soha ne fogyasszuk töményen az ecetet! Erős sav, ami veszélyes lehet, égési sérüléseket okozhat a szöveteinkben és a fogzománc eróziójához vezethet.
Az ecet kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel is - aki gyógyszerek mellett fogyasztaná, mindig kérje ki az orvosa tanácsát!