Gigantikus vacsorák, tengeri herkentyűk és persze pasták: az olaszoknál az étkezés áll az ünnep középpontjában.
Olaszország már hetekkel az ünnep előtt karácsonyi lázban ég: már december 8-án elkezdődik a karácsonyi díszítés, de adventi koszorúk helyett mindenki betlehemi jászolt készít. Ez a lelkesedés nem csökken, sőt, december 24-től éri el a maximumot.
A teljesség igénye nélkül bemutatunk néhány karácsonyi fogást, hátha egy kis inspirációt jelentenek az otthoni menü elkészítéséhez! Fontos megemlíteni, hogy nem is beszélhetünk "olasz" konyháról, mert régiónként változó, hogy mi kerül az ünnepi asztalokra.
A zampone - forrás: iloveitalianfood.org
A Hét Hal ünnepe
A karácsony napi étkezés szinte egész napos program. Sok előételt készítenek, és ezt szintén számos főétel követi. A karácsonyi vacsorán, december 24-én csak halat és tenger gyümölcseit fogyasztanak a hagyományőrző olaszok. A Hét Hal ünnepének is nevezett lakomán értelemszerűen hétféle hal és tengeri herkentyű szerepel a menüben, délen pl. többek között kagylóval, angolnával, csilivel gazdagított spagettit tálalnak. Aztán természetesen komoly sütimaraton következik.
Disznólábak és tortellinik
Nem ritka, hogy 10-20 fogást főznek meg ilyenkor. Pazar előételekkel indítanak: parajjal töltött ravioli, diós gorgonzola, különféle crostinik, sajtok nyitják a lakomát. Szicíliában a langallóhoz hasonló sfincione az egyik kedvenc, a hozzá kapcsolódó sztori szerint először a Szent Vitus kolostor apácái készítették el. Szardella és caciocavallo sajt teszi pikánssá.
Pisztráng olasz módra. Forrás: flickr.com - Matt Cottam
Firenzében a Tortellini al brodo az ünnepi asztal egyik népszerű fogása. Házi húsalaplében készül, a tetejére parmezánt tesznek. És ha már megvan a húslé, a húsok legfinomabb részeit megfőzik benne, és különféle szószokkal gazdagítják, az eredmény pedig a Gran bollito misto, amit húsfondünek is nevezhetnénk. Az Arista pedig egy rozmaringos, fokhagymás sült disznó, aminek régiónként más és más változatát készítik el, így van firenzei, genovai, stb. változat is.
Ezenkívül pármai sonkával tálalt sült házi nyúl, Pugliában polipsaláta, Bologna környékén a klasszikus lasagne számít hagyományosnak. Aki szereti az extrém dolgokat, egyszer próbálja ki a Lo Zampone nevű fogást, ami tulajdonképpen egy darált hússal töltött disznóláb bőr, és a legenda szerint Mirandola városából származik. 1511-ben, a város ostroma idején kezdték el készíteni a kreatív, túlélésre játszó polgárok.
A kenyér, amihez madarakat loptak
A híres panettone Milánóban született meg az 1900-as évek elején, a karácsonyi kenyértészta maradékának és a szárított gyümölcsök felhasználásából. Természetesen itt is van szerelmi szál a gasztrotörténeti legendában: egy pékinasnak beállt madarász lopott sólymok árából csempészett addig szokatlan hozzávalókat a nem túl jól menő pékség kenyerébe, és mivel fellendült az üzlet, hepienddel végződött a történet.
Panettone - forrás: flickr.com - Nicola
Két cukrászüzem, a Motta és az Allemagna versengett a milánóiak kegyeiért, Milánó lakossága állítólag majdnem olyan komolyan vette az ügyet, mint azt, hogy melyiknek szurkol a két nagy milánói focicsapat közül.
A panettonét gyártó cégek aztán egyesültek, külföldi kézbe kerültek, ma pedig a veronai Bauli cég gyártja a kuglófra emlékeztető desszertet, amibe mazsola, narancshéj és sok szárított gyümölcs kerül. A panettone mazsola nélküli változatát pandorónak (aranykenyér) hívják, és Veronából származik.
Nápolyban a struffoliéra- mézben áztatott, aranyszínű golyócskák kandírozott gyümölcsdarabokkal - várnak a gyerekek, tésztája a csöröge fánkra hasonlít. Forró olajban sütik ki, porcukor helyett mézben forgatják meg. A torrone puding Cremonából származik, az arab turun az elődje. Előnye, hogy az ünnepi vacsora előtt egy nappal is elkészíthetjük.