A paleo étkezésről először mindenkinek a drága magőrlemények ugranak be. Utána az, hogy ki tudja ezt a sok zöldséget, gyümölcsöt és húst finanszírozni, amikre ez a diéta épül. A legtöbben már csak e miatt is elvetik a paleót, pedig magukat az ételeket ízletesnek, akár még egészségesnek is találják. Mi is szkeptikusak voltunk, ezért megkérdeztük egy hozzáértő blogger véleményét az ügyről.
„Tény, hogy a nagy mennyiségű zöldség, gyümölcs és hús miatt a paleo elsőre egy drága mulatságnak tűnhet” – mondja Keller Anita, az Én kicsi paleokonyhám szerzője. „Viszont mi egy sor dolgot nem veszünk meg, így a költségeink nagy részét meg tudjuk spórolni. Nem fogyasztunk semmilyen tejtermékeket, cukrozott árut, sőt, gyakorlatilag semmilyen készen kapott terméket nem eszünk, így kiesik például a müzli, a fagyasztott húsáru, valamint a felvágottak is.”
fotó: Flickr.com - Kelly Garbato
Piac, tudatosság, tervezés
„Fontos az is, hogy az étkezéseinket mindig előre megtervezzük, ezért nem fordulhat elő, hogy hirtelen megéhezünk, és csak egy pogácsát tudunk venni. A vásárlásainkat mindig a piacon intézzük. Nem nehéz belátni, hogy a kimérve kapható dolgok lényegesen olcsóbbak, mert nem kell fizetni a csomagolásért. Boltba szinte sosem megyünk.”
„Mindig azt esszük, ami éppen terem, így szinte mindig a legolcsóbb szezonális zöldségeket, gyümölcsöket vesszük meg, ráadásul két legyet ütünk egy csapásra, mert a legtöbb vitamin is ezekben lesz. A diót és a mandulát mindig megrendeljük, így húsz-harminc százalékot spórolunk a piaci áron. Ugyanez igaz a mézre is.”
Sok embernek a paleóról a drága lisztek és a nehezen beszerezhető, lehetetlen alapanyagok jutnak eszébe. És a macera. „Tényleg érdemes beszereznünk néhány alapvető hozzávalót, mert így sokkal könnyebb lesz a dolgunk” – folytatja Keller Anita. „Kókuszzsír például jó, ha van otthon. Ennek az ára 1000 Ft körül mozog, viszont egyrészt keveset kell használni belőle, másrészt a teavajnál olcsóbb. Márpedig a hagyományos sütemények nagy részéhez például a teavajat ajánlja a cukrász szakma. Amiből viszont közel 200 forintba kerül 10 dekagramm.”
Saját meló
A blogger szerint jó néhány összetevőt otthon is elkészíthetünk, így tovább csökkenthetjük a költségeinket. „Ha például kókusztejet csinálunk, és a visszamaradt kókuszreszeléket megszárítjuk, majd egy kávédarálón ledaráljuk, akkor kókuszlisztet kapunk” – említ egy példát.
Paleo számokban
Kíváncsiságból rákérdezünk, hogy hány forintból gazdálkodnak egy hónapban a barátjával, aki szintén a paleo étrend szerint él. A számokon enyhén szólva meglepődünk. „Mivel én még egyetemista vagyok, egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit költünk. A kiadásainkat legtöbbször naponta felírjuk, így pontosan látom, hogy 950 forintból kijövünk fejenként. Ennél sokkal többet nem is tudnánk költeni.”
Így néz ki ez a gyakorlatban:
Reggeli: rántotta két tojásból, kevés kolbásszal, vagy baconnal, 1 paradicsommal, fél paprikával.
Ebéd: Sült csirkecomb, sárgarépával, brokkolival, hagymával
Vacsora: sűrű zöldségleves, rántás és tészta nélkül. Vagy, ha édesebb ízre vágyunk, palacsinta banánból, tojásból és darált dióból.
„Ha van kedvünk és időnk, sütünk egy paleo kenyeret, de enélkül is megvagyunk” – magyarázza Anita. „Ha napközben ránk tör a nassolhatnék, akkor gyümölcsöt, vagy magokat eszünk. És tény az is, hogy jóval kisebb adagokat fogyasztunk, mint korábban, vagy mint az ismerőseink nagy része. De ezeknek az ételeknek a kalóriatartalma magasabb, mint a hagyományos ételeké. Így jóval laktatóbbak is.”
(A cikknek nem az volt a célja, hogy állást foglaljon a paleo étrend mellett. Mindössze szerettük volna eloszlatni azt a tévhitet, mely szerint az átlag ember hagyományos étkezése lényegesen kevesebb pénzből megoldható, mint például a tudatosan felépített, paleo étrend.)