Nyáron is akadnak amolyan kötelező tennivalók: kukoricafőzés, dinnyeevés, csuklóig lecsorgó őszibaracklé és a kihagyhatatlan kovászosuborka! Még a budapesti gangos házak látványához is hozzá tartozik egy-két üveg érlelődő kovászosuborka. Most szerzőnk erdélyi, családi kovászosuborka receptjét hoztuk el nektek.
Mindenkinek megvan a maga bevált receptje és módszere a kovászolásra. Ezúttal azt írom le, ahogyan nálunk Erdélyben (Besztercén) készül.
Otthon többnyire a közepesen nagy uborkákat szokás kovászolni. Ennek praktikus oka is van: a piciket elteszik télire savanyú uborkának. Pontos receptet dekákkal, literrel nem fogok írni, ezt otthon se mérték le soha. Mindig annyi uborkából készült, amennyi éppen akadt a kertben. A szokásos kapor mellé Erdélyben egy kis csokor csombor és egy kevés friss torma is kerül. Néha még egy-két gerezd fokhagymát és erős paprikát is tesznek bele.
Azt szokás mondani, hogy a kovászos uborkához adott sós víz legyen olyan sós, hogy ne legyen kedvünk magában meginni. Nagyjából egy evőkanálnyi só kerül minden liter vízhez. A sós vizet felforraljuk, majd langyosra visszahűtjük. Az uborkákat alaposan megmossuk és két végét lecsippentjük, majd négybe vágjuk a végeit. Ez azért fontos lépés, mert így sokkal egyenletesebben át tudja járni az uborkát a folyadék, kívül-belül egyenletesen érik és hamarabb elkészül a kovászos uborkánk. A végek levágása egyúttal a keserű részek eltávolítását is biztosítja. Száraz nyár (kevés locsolási lehetőség) esetén bizony előfordult, hogy nagymamámnál több uborka is keserű volt.
Egy tiszta nagyobb üveg aljára tegyünk kaprot, csombort, egy kevés tormát, majd kerüljenek bele a bevagdosott uborkák, fokhagyma és esetleg erős paprika. Öntsük fel a langyosra hűtött sós vízzel és a tetejére is tegyünk egy kevés zöld fűszert, valamint 1-2 szelet kenyeret. Hogy milyen kenyér kerül rá, az rajtunk múlik: lehet fehér, barna, rozs vagy éppen tönkölylisztes kenyér. Nagyszüleimnél a kemencében sült házikenyérből került rá egy karéj. Ez azért fontos mozzanat, mert a benne levő kovász és élesztő segítségével a cukorból alkohol lesz, így beindul az erjedés és elkészül a kovászos uborkánk.
Az üveget ne zárjuk le, csak egy tányér kerüljön a tetejére, helyezzük meleg, napsütéses helyre. Melegtől függően 3-4 nap alatt készül el a kovászos uborka. Elsősorban nem a napsütés a fontos az érés szempontjából, hanem a meleg.
Ha készen van és finom roppanós, akkor mossuk le az uborkát és szűrjük át a levét vékony gézen vagy sűrű szövésű szűrőn. Az uborkákat fedje el az átszűrt lé, majd - hogy leállítsuk az érési folyamatot - tároljuk kiüvegezve hűtőben. Természetesen a kovászolás nem tartósít egész télre, így minél előbb fogyasszuk el, míg roppanós a kovászos uborka.
Legközelebb egy igazi frissítő nyári kovászosuborkás étel receptjét hozzuk el nektek, addig is itt van róla egy csodás fotó, lehet találgatni, vajon mi ez?
Tippjeiteket írjátok meg hozzászólásként a facebook oldalunkra.
A cikket Túry Amália, a Colors in the Kitchen blog szerzője írta.
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola. Az iskola oldalán már tudtok jelentkezni az őszi szemeszter izgalmas kurzusaira.