Előző cikkünkben egy igazi erdélyi nagymama receptet kaptatok a kötelező nyári kedvenc kovászos uborkához. Most pedig tovább fokozva nemzeti kovászosuborka-imádatunkat, főétellé (na jó, kinek hogy: előétellé, levessé) fokozzuk ezt a frissítő nyári finomságot.
Ami számos receptünkhöz – ahogyan a kovászosuborka-krémleveséhez is - kelleni fog még a jövőben: egy jó zöldségalaplé. Érdemes betárazni belőle adagonként lefagyasztva, mert jól jöhet krémlevesekhez, rizottókhoz és még rengeteg mindenhez. Itt egy alaprecept, mi ezt használtuk a kovászosuborka-krémlevesünkhöz. Az extra alapanyagok természetesen szezontól függően változhatnak benne, nincsen semi grammar kőbe vésve.
Zöldségalaplé
Hozzávalók:
- 2-3 ek hidegen sajtolt olaj
- 2-3 sárgarépa
- 2 fehérrépa
- 1 zeller
- 1 karalábé
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 paprika
- néhány karika erős hegyes zöldpaprika
- 1 paradicsom
- néhány szem feketebors
- 1 babérlevél
- 3 l tisztított víz
Szezontól/ízléstől függően opcionális:
- karfiol
- brokkoli
- káposzta
- bab
- borsó
- zöldfűszerek
- néhány szegfűszeg a hagymába nyomkodva
A zöldségeket nagyon alaposan megmosva hámozás nélkül nagyobb darabokra vágtam. Egy nagy lábosban olajon 20 percig pirítottam őket. aztán felöntöttem 3 liter tisztított hideg vízzel, hozzáadtam a babérlevelet és borsot. Lassú tűzön lefedve 1 óráig főztem, aztán nagyobbra véve a lángot, fedő nélkül még 30-40 percig. Leszűrtem, majd miután kihűlt, műanyag dobozokba porciózva befagyasztottam.
És hogy a megmaradt zöldségekkel mit kezdjünk? Klikk szerzőnk, Bede Anna (vegasztrománia) receptjéért.
Ha pedig van már készen betárazott zöldségalaplevünk, a jó hír, hogy ehhez a recepthez egyáltalán nem szükséges főznünk. A gyors, meleg napokon különösen ideális, frissítő recepthez egy turmixgépre van csak szükségünk, valamint az előre elkészített kovászos uborkára és zöldségalaplére.
Kovászosuborka-krémleves
Hozzávalók (személyenként):
- 1-2 kovászos uborka
- 100 ml zöldségalaplé
- 100 ml kovászos uborkalé
- 100 ml joghurt
- ízlés szerint só
Először is kovászoljunk uborkát (3-4 nap alatt) - így.
Az uborkát feldarabolva összeturmixoltam az alaplével és az uborkalével. Én személy szerint kedvelem amikor kicsit darabos és van mire harapni. Aki a teljesen homogén, krémes leveseket szereti, először csak az uborklével turmixolja, majd apránként adagolja hozzá az alaplevet. Végül hozzáadhatjuk a joghurtot is, és ízlés szerint apróra vágott kaprot, zöldfűszereket.
Egy kicsit pihentetve, jól behűtve az igazi.
Tálaláshoz Chef Maki tippje
A krémlevesekhez általában az illik a legjobban ha egy teljesen más textúrájú “feltéttel” tálaljuk. Ami jó kiegészítője lehet a kovászosuborka-krémlevesnek: ropogósra sült bazsalikom levelek, juliennere szeletelt uborka vagy sült hagyma.
A recepteket és fotókat Bede Anna, a vegasztrománia blog szerzője készítette.
Kommentjeiteket a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.