Tudjuk, hogy nem feltétlenül egészséges, hogy a gyümölcshöz sokszor nem sok köze van, és hogy jócskán található benne cukor - mégis elcsábulunk. De mi van valójában a fagyiban és a dobozos jégkrémekben? És hogyan lehet otthon könnyen és egyszerűen elkészíteni?
A fagylalt hagyományosan az ízét biztosító természetes alapanyagok mellett tejszínből, tejből, tojássárgájából és cukorból készül. Ma már szinte lehetetlen ilyen összetevőkből álló fagylaltot találni, néhány kivétellel. Az ízeket aromák, a tejszínt és a tojássárgáját helyett növényi zsiradékokkal és más készítményekkel helyettesítik, a tej pedig vízzel felhígítva kerül a termékekbe.
És ez legális, a jogszabályok szerint simán lehet jégkrémnek nevezni olyat is, ami a a hagyományos hozzávalókat szinte alig tartalmazza. Így könnyen előfordulhat, hogy a vaníliafagyi sosem látott vaníliát, és a málna- vagy eperjégkrémnek sincs semmi köze az eredeti gyümölcshöz.
Természetesen nem minden fagylalt és jégkrém egészségtelen. Egyre több kézműves fagyizó és cukrászda nyílik, ahol nem használnak káros adalékokat, és az iparilag előállított fagylaltok és jégkrémek között is nagy a különbség.
Ami segíthet kiszűrni a silány minőséget, az az ár - sajnos egy gombóc fagylalt 200 Ft alatt elég gyanús, mivel az igazi, jó fagylalthoz tej kell, tojás és sok gyümölcs. A másik segítség az lehet, ha tisztában vagyunk vele, milyen összetevőket érdemes kerülni.
Zsír, cukor és levegő
De előbb következzen egy kis kémia. A fagylaltok és jégkrémek alapvető összetevői a következők:
1) Jégkristályok: akkor képződnek, amikor a fagylaltban levő víz fagyni kezd. A jégkristályok mérete meghatározza, milyen finom, szemcsés lesz a fagylalt. Minél kisebbek, annál jobb.
2) Zsír (általában vajzsír): gazdagítja, stabilizálja az alapkeveréket, növeli a sűrűséget és kiemeli az ízeket.
Forrás: Flickr.com - Cascadian farm
3) Édesítők: különféle cukrok, mézek vagy szirupok. Nemcsak az édes ízért felelősek, hanem az édesítőknek köszönhetően a fagyáspont alacsonyabb lesz. Az ipari jégrémeknél ez cukor, vagy glükóz-fruktózszirup. És van egy rossz hírünk azoknak, akik elhagynák az édesítőszereket: a fagyihoz igenis kell valamennyi cukor! Ha visszaveszünk az édesítőszerekből a fagylaltkészítésnél, a fagylalt szerkezete is megváltozik. Vagyis muszáj használni valamennyi cukorpótlót, mert ha csak édesítőszereket használunk, jégkocka lesz a végeredmény.
4) Stabilizáló- és emulgeálószerek: elnyelik és lekötik a folyadékot, csökkentik az olvadás idejét. "Ragasztónak" hagyományosan tojássárgáját használnak, de ez rengeteget más anyaggal helyettesíthető. Szicíliában például a nagy meleg miatt kukoricakeményítővel főzik a fagyit, és az ipari előállítás során is előtérbe kerültek a kötő hatású, természetes keményítők, az agar-agar, a pektin, stb.
Nem kell tehát azonnal visszadobni a jégkrémet, ha szerepel rajta néhány E: a szentjánoskenyémag-liszt (E410), a guar gumi (E412), a zselatinpor (E430), a nátrium-alginát (E401), a karragén (E407) és a karboximetil-cellulóz (E466) nem ártalmas összetevők. A propilénglikol-alginát (E405) uyganakkor ez allergiás reakciót válthat ki.
4) Levegő: A fagylaltban levegő is van, és nem is kevés. Az összetevők listáján az E471 (étkezési szírsavak mono- és digliceridjeit jelenti, amelyek az egészségre ártalmatlan emulgeálószerek, és amelyek nagy mennyiségű levegőt képesek elnyelni. Ezért ne csak a fagylalt térfogatát, hanem a tömegét is nézzük meg - ki fog derülni, hogy néha a fele levegő. Attól még ugyanis, hogy az van ráírva, hogy 1 liter, a tömege simán lehet 600 gramm.
5) Egyéb anyagok: növényi zsírok, citromsav, savópor, aromák.
Forrás: Flickr.com - Rachel
Fagyi helyett
Amit viszont érdemes elkerülni, azok az adalékanyagok, az színezékek és az ízfokozók. Aki pedig még szeretne fagyit enni anélkül, hogy azon gondolkozik, mit is fogyaszt tulajdonképpen, az hagyja ki a következő bekezdést! Az "eperfagyi" szép piros színét sokszor kármin színezék adja, amit a porrá őrölt nőstény bíbortetvekből nyernek ki.
Ha gombócos fagyit veszünk, nyilván nem tudjuk végigkérdezni és ellenőrizni az összetevőket. És hogy mi a teendő, ha nem bírunk lemondani a kedvenc nyári desszertünkről, de nm akarunk ízfokozókat enni?
- Csökkentsük a fagyiadagunkat! Egészségügyi szempontból sem érdemes túl nagy mennyiséget fogyasztani fagyiból, hiszen főleg zsír, cukor és ízesítőanyag keveréke.
- Válasszuk inkább a tejmentes sorbet-kat!
- És ami a legjobb: készítsünk otthon saját fagyit - vagy a fagylalthoz közel álló desszerteket!
Következzen néhány recept:
Maki banános-avokádós fagyija:
1 nagyon érett banán
1/2 érett avokádó, meghámozva, kimagozva
Elkészítése:
Kockázzuk fel a banánt és az avokádót. Tegyük egy dobozban a mélyhűtőbe, amíg megfagynak. Tegyük a fagyott gyümölcsöket egy konyhai robotgépbe és mixeljük addig, amíg krémes állagú lesz. Tálaljuk azonnal (szórhatunk a tetejére mandulát, mogyorót vagy diót).
Egy tényleg mindentől mentes, nyers vegán banánfagyi receptjéért ide kattintsatok, és kár kihagyni ezt a mézes sült sárgabarackos különlegességet! Az indiai lassi ihlette egyszerű, házi joghurtos gyümölcsfagyi receptjét pedig itt találjátok.
Most már jöhet a kánikula!