"Minden padlizsán-kedvelő el fog ájulni ezektől a falafelektől. Az állag, az illat, az íz csodálatos, gyorsan elkészíthető (tudom, én is utálok olajban sütni, de ez tényleg ripsz-ropsz kész), és máris van egy pompás előételünk" - írja a recept szerzője, Frank Peti.
Megjegyzés: Fontos, hogy olyan padlizsánt válasszunk, aminek feszes, sötétlila és fényes a héja, ha pedig kicsit benyomjuk,a húsa rugalmas és "visszarúg". A zöldes színű padlizsán még éretlen, és szolanint, mérgező vegyületet tartalmaz. Az ilyen termést tároljuk szobahőmérsékleten, beérik néhány nap alatt.
A padlizsán kiválasztásánál érdemes a "hímeket" előnyben részesíteni. Jobb az ízük, és kevesebb magot tartalmaznak. A padlizsán alján található "minta" a hímek esetében kerekebb, míg a nőstényeknél hosszúkásabb alakú.
Padlizsán fasírt
Hozzávalók (kb. 10 gombóchoz):
1 közepes padlizsán (a pörkölés után a padlizsán belsejét használjuk, mintegy 250-300 gramm "húst")
50 g pecorino sajt (vagy parmezán)
1 tojás
1 szelet kenyér (héja nélkül, vagy 2-3 evőkanál zsemlemorzsa)
1 marék pirított fenyőmag (kb. 30 gramm)
1 maroknyi petrezselyem (egy kis csokor)
só, bors
50g zsemlemorzsa
olaj a sütéshez
Elkészítése:
Tűzön megsütjük a padlizsánt. A cél, hogy a héja égett legyen, a belseje pedig füstös ízt kapjon. Ha mindenáron meg akarjátok spórolni a tűzön sütéssel járó koszt, párolni is lehet, vagy 30 percig 200 fokos sütőben sütni, de szerintem nem érdemes a tűzön pirításról lemondani, mert az illatok és az ízek bőségesen kárpótolnak majd. (Akinek elektromos tűzhelye van, egy villával szurkálja össze a padlizsánt, tekerje alufóliába és süsse 180 Celsius fokon, amíg a zöldség húsa elég puha ahhoz, hogy kikanalazzuk a belsejét, ez kb. 20-30 perc).
Meghámozzuk a padlizsánt és apróra vágjuk a "húsát", hozzáadjuk a pecorino-t, a tojást, a fenyőmagot és a petrezselymet, majd simára keverjük.
Hozzáadjuk a morzsolt kenyeret, vagy a zsemlemorzsát és ismét addig keverjük, míg egyenletes fasírt-pépet kapunk (ha túl nedves, adjunk hozzá zsemlemorzsát). Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Olajat melegítünk egy mély edényben (kis edényt válasszunk, így elég kb. 300 ml olaj, és süssünk több fordulóval). Kézzel kis golyókat formázunk, megforgatjuk őket a zsemlemorzsában, és a forró olajban 2-3 percig sütjük őket, míg aranylóvá válnak. A fasírtokat papírtörlővel bélelt tányérra tesszük, és frissen tálaljuk.
Aki szereti, tehet hozzá egy tört fokhagymagerezdet, és néhány friss mentalevelet is.
További padlizsánrecepteket itt találsz!