Szinte minden családban akad valaki, aki szívesen kiszalad a piacra, akár hétköznap is. A baj csak az, hogy bár a hivatalos nyitvatartás sok helyen 18.00-ig szól, a legtöbb helyen 16-17 óra után már alig találni árust. Megörültünk hát mi is, amikor ősszel olvastuk, hogy megnyílik a Király utcában az első esti piac, még ha csak heti egyszeri alkalomra vonatkozott is az ajánlat. A hírek szerint a szervezők terve az volt, hogy egy termelői-bio-kézműves piac szülessen. 100 árust vártak, az élőzene is szóba került, a dolog tehát nagyon ígéretes volt.
Nyitás után mindenhol a következőket lehetett olvasni: 1. közvetlenül munkaidő után elég sokan vannak, vagyis kezd beindulni a dolog 2. inkább különlegességek és kézműves termékek kaphatók, a heti nagybevásárlást nem lehet innen megoldani 3. remek a hangulat, mindenki kedves mindenkivel.
Drukkoltunk hát, hogy a projekt hosszú távon bejöjjön.
(forrás: 100 fok)
Mi este 7-kor értünk oda. Közben mondjuk tettünk vagy három nagyobb kört, azzal ugyanis nem kalkuláltunk, hogy parkolóhelyet találni a Király utca környékén, nos az mission impossible. Viszonylag kevés vásárlót láttunk, úgy tűnt, azok, akik épp ott voltak, inkább amolyan látványosságnak fogták fel az egészet. Szó mi szó, a házi szőttesek kavalkádja, vagy az üvegből készített meseszép ékszerek vonzották a tekinteteket, csakúgy mint a mézes macaronok.
Ami egy hétköznapi vacsorához szükséges hozzávalókat illeti, ha házisajtot, füstölt húsárut vagy mézet keresünk, bizonyosan nem fogunk csalódni. Zöldséget-gyümölcsöt is lehet kapni, tény, hogy ezeket egy-egy helyen. Mivel összesen legfeljebb bő egy tucat árus volt az egész piacon.
Az árak teljesen elfogadhatóak voltak, mi a zöldség-gyümölcs árusnál négy nagy szem jonagold almát és egy kiló mandarint vettünk, amiért 550 forintot fizettünk. Közben ráadásul remekül elbeszélgettünk.
"Korábban többen voltunk, a sétányon végig ki voltak rakva a portékák, de mostanra lassan elfogytak az árusok" - magyarázza Irén, aki fiával volt kint a piacon. Bio termékekkel kereskedett a másik zöldséges, de arany árban adott mindent, nem nagyon fogyott. Nincs pénzük az embereknek a 400 forintos karalábéra, amikor azt eggyel odébb 140 forintért is be tudják szerezni. Amikor a piac megnyílt, rengetegen jöttek, fél 5-től 7-ig tartott a csúcsidő. Ma egész nap ilyen kevesen voltak. Reméljük, ahogy melegebb lesz, visszajönnek a látogatók is. Mi kitartóak vagyunk."
Tovább megyünk, a házi sajtból, joghurtból muszáj venni, itt semmi nem zsákbamacska, bármit meg lehet kóstolni, és jószóból, kedvességből sincs hiány.
Ha már velünk van egy "hároméves" is, muszáj megállnunk az ujjbáboknál. 70 éves készítőjük több, horgolt babát is árul, lelkesnek lelkes, érti is meg nem is, hogy miért vannak ilyen kevesen. "Bigyókra nem telik az embereknek - magyarázza, örülnek, ha másra igen. Ma valóban alig jöttek ki, pedig én itt vagyok dél óta, itt leszek jövő héten is. Hogy a hideg az oka? Én elég idős vagyok, máskor is volt január, de ennél többen voltak. Nem tudom. Talán a bedőlt forint tehet róla."
Búcsúzóul végignézünk még egyszer a piacon. Sietnünk kell, vásárfia ide-oda, a gyerek már nyűgös. Kintről még megüti a szemem a "home made chili products" tábla. Kár, hogy most nem tudjuk kifaggatni az árust, hogy miket is árul pontosan, nem baj, mi még biztosan visszajövünk.
Budapest Első Esti Piaca Cím: VI. kerület Király u. 8-10. Nyitvatartás: csütörtökönként 13-21 |
Maki főzött egy fantasztikus ebédet, közben pedig beszélgettünk egy jót. Bár nem hisz a tökéletes étrendben, elmesélte, miért ajánlja a flexitáriánus étkezést, miért imádja a magyar piacokat és azt is, hogy mi kell a jó ételekhez. Interjú, 2. rész.
Mit jelent a flexitáriánus étrend?
Maki Stevenson: Ez főleg vegetáriánus étrend, ami ugyan tartalmaz húst is néha, de nincs szigorú megkötés a hús fajtájára vonatkozóan. Könnyen fenntartható, mert nincsenek szigorú szabályok azzal kapcsolatban, hány százalékban kell húst enni.
Te is így étkezel?
Igen, de én ezt lazán kezelem. Lehet egy étkezésen belül is variálni az alapanyagokat. A mai ebéd például zöldségekből és gabonából állt, az állati fehérjét egy tojás, a rizsben levő apró haldarabok, a halleves és a tekercsben található nagyon kevés sertéshús jelentette. Ez abszolút megfelel a flexitáriánus étrendnek. Máskor reggelire és ebédre vegetáriánus ételeket készítek, vacsorára pedig halat. Az is előfordul, hogy hétfőtől péntekig vegetáriánus ételeket eszünk, a hétvégén pedig jöhet a hús. De ez mindig változik.
Az esős téli napokon majdnem mindenki napfényről, forróságról és egzotikus ízekről álmodozik. A mai recepttel, amit Zizi kalandjaitól kaptunk, egy kis mexikói hangulatot csempészhetünk a konyhánkba. A szezonalitásról a sütőtök gondoskodik, a fekete babnak köszönhetően hús nélkül is tápláló fogás lesz a végeredmény.
A tölteléket tehetjük tacóba vagy quesadillába, ízlés szerint. A taco hagyományosan egy kukorica- vagy búzalisztből készült tortillába hajtott húsos töltelék, ami babot, guacamolét, csirke- vagy marhahúst tartalmaz. A quesadilla tésztája ezzel szemben mindig búzalisztből készül, és leginkább egy melegszendvicshez hasonlít. A belsejében megolvadt sajt egyesíti a különféle hozzávalókat. Négy részre vágva szokás tálalni.
A fekete bab rengeteg fehérjét tartalmaz, nem véletlenül az egyik alapvető hozzávaló Délkelet-Ázsiában, Kubában, Brazíliában is. B1-, B6-vitamin-, vas- és magnéziumtartalma is kiemelkedő. Ha nem konzervbabot használunk, már előző nap rá kell készülni az elkészítésére. Legalább 12 órára be kell áztatni, mielőtt felhasználjuk. Annyi vízben főzzük puhára, amennyi ellepi.
Sütőtökös fekete babos taco és quesadilla
Januárban kevés embernek jutnak eszébe a nagy lakomák, az ünnepek után inkább a kímélő ételekre asszociálunk. Ezeknek azonban nem feltétlenük kell húsmentesnek lenniük. A változatosság kedvéért összeszedtünk egy csokorral a legjobb könnyű ételeinkből, az előételtől a desszertig.
1. Kókusztejes sárgarépakrémleves - Flatcat-től
Hozzávalók 4 főre:
75 dkg sárgarépa
7,5 dl zöldség alaplé
2 dl kókusztej (ha sűrű kókuszkrémet kaptunk, akkor higítsuk)
15 dkg póréhagyma vagy vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
4 cm gyömbérgyökér
1 teáskanál római kömény
1/2 teáskanál édeskömény
1 csipet fehér bors
1 csipet szerecsendió
1 csipet kurkuma
1 csipet fahéj
olíva olaj
Elkészítés:
A száraz fűszereket mozsárban őröljük durvára. A meghámozott répát karikázzuk fel, a hagymát, fokhagymát aprítsuk fel kockákra. Az olívaolajon közepes láng felett, gyakran kevergetve pirítsuk meg először a hagymát, majd dobjuk rá a fűszereket és a sárgarépát is. Vigyázzunk, hogy ne égjenek meg a fűszerek. Öntsük fel zöldség alaplével, sózzuk és adjuk hozzá a reszelt (vagy mozsárban zúzott) gyömbért. Főzzük, míg a répa meg nem puhul. Ekkor adjuk hozzá a kókusztejet, majd pürésítsük botmixerrel.
Tálalhatjuk frissen vágott korianderrel (vagy petrezselyemmel), pirított szeletelt mandulával vagy kókuszchipsszel. Ha nincs otthon kókusztejünk, elkészíthetjük joghurttal is.
2. Pirított köles saláta fokhagymás sütőtökkel és tofuval - Zizi kalandjaitól
(A tofuból préseljük ki a felesleges vízet! Ez úgy a legegyszerűbb, hogy először becsomagoljuk az egész tofunkat két réteg papírtörlőbe, majd egy konyharuhába, ezt követően pedig ráteszünk három nagy méretű könyvet nehezéknek. Minimum 20 percig így hagyjuk, ennyi idő általában elegendő is szokott lenni, persze, ha tovább hagyjuk, nem árthat!)
Hozzávalók 2-3 főre:
– 150 g köles
– 300 g kemény tofu
– 350 g sütőtök, meghámozva, felkockázva
– 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
– 4 ek tahini (szezámmag krém)
– 2 tk szójaszósz
– 1 tk chili pehely (friss chili is használható ízlés szerint)
– 2 tk sörélesztő pehely (opcionális, kihagyható)
– 1 db citrom leve
– só, bors
– kókuszolaj vagy olívaolaj
Elkészítés:
Száraz serpenyőben pirítsuk meg a kölest 5 perc alatt. A tofut vágjuk kockákra, a sütőtököt pedig hámozzuk meg és szintén kockázzuk fel (a tofuval megegyező méretűre). a sütőt melegítsük elő 180 fokra.
Tegyük egy tepsibe a tofut és a sütőtököt, sózzuk és borsozzuk meg, locsoljuk meg 2 evőkanál kókuszolajjal és 180 fokon pirítsuk meg kb. 20 perc alatt. 10 perc eltelte után szórjuk rá a felaprított fokhagymát és süssük együtt a végéig. Közben egy lábasban fél liter sós vízben főzzük meg a kölest, majd tegyük félre.
Egy tálkában keverjük össze a tahinit, a citromlével, a szójaszósszal, a chilivel és a sörélesztő pehellyel (ez enyhén sajtos ízt ad neki, valamint a sörélesztő kiváló B12 vitamin forrás).
Egy nagy tálban keverjük össze a főtt kölest, a fokhagymás sütőtökkel és tofuval, locsoljuk meg az öntettel és tálaljuk azonnal.
3. Sült zöldségek édes-savanyú mártással - Poór Balázstól
Hozzávalók 4 főre:
1 karalábé
1 kisebb fej karfiol
2 szárzeller
1 kisebb fej brokkoli
4 sárgarépa
2-3 db tojás
kukoricaliszt
hidegen sajtolt olaj a sütéshez
A mártáshoz:
3 db szárított fafülgomba vízbe áztatva
5 dkg zöldborsó
2 tk burgonyakeményítő/burgonyaliszt
2 ek víz
4 ek rizsecet/borecet
4 ek nádcukor
4 ek passzírozott paradicsom
1 tk só
1 tk sötét szójaszósz
2 tk száraz sherry vagy vodka
1 gerezd finomra vágott fokhagyma
5 dkg ananász kockára vágva
Elkészítés:
A zöldségeket nagyobb darabokra/hasábokra vágjuk, a karfiolt és a brokkolit rózsáira szedjük. Egy wokot vagy mély serpenyőt félig megtöltünk hidegen sajtolt olajjal és felhevítjük. Közben egy tálban elhabarunk 2-3 tojást és bekenjük vele a zöldségdarabokat, majd rájuk szitáljuk a kukoricalisztet, hogy mindenütt egyenletesen befedje.
A forró olajban kisütjük az így bepanírozott zöldségeket - nem sütjük sokáig, csak, hogy roppanós legyen. Konyhai papírtörlőre szedjük őket.
A mártáshoz a beáztatott gombát lecsepegtetjük, kinyomkodjuk és apró kockákra vágjuk. Az ananászt is apró kockákra vágjuk. A zöldborsót 2 percre forrásban lévő vízbe áztatjuk, majd leszűrjük. Összekeverjük a burgonyalisztet a hideg vízzel, hozzáadjuk a többi ízesítőt: az ecetet, cukrot, paradicsompürét, sót, szójaszószt és az alkoholt.
Nagy lángon kevés olajat hevítünk egy wokban, beledobjuk a fokhagymát, majd hozzáadjuk a gombát, a zöldborsót és az ananászt. Felöntjük a gomba áztatóvizével és egy kevés ananászlével, hogy ellepje és pár percig pároljuk. Átkeverjük a mártást és ráöntjük a zöldségekre. Felforraljuk és besűrítjük.
A sült zöldségeket ezzel a mártással leöntve tálaljuk.
4. Citromos, zöldfűszeres csirkemell, sütőben sült zöldségekkel - Colors In the Kitchentől
Hozzávalók 4-6 főre:
700 g csirkemellfilé vékony szeletekre vágva (6 szelet)
1 tk koriandermag
1 tk római kömény
1 gerezd fokhagyma fokhagyma
3-4 szál petrezselyem
1 kis csokor koriander
1 kezeletlen citrom reszelt héja és leve
1 tk só
50 ml olívaolaj
1 nagy karfiol
4-6 répa
1 méretes pasztinák (legalább fél kilós darab)
olívaolaj
só
fűszerek ízlés szerint (római kömény, koriandermag, füstölt paprika)
bulgur (opcionális): fejenként 30-40 gramm
Elkészítés:
A húst alaposan megmossuk és szárazra töröljük konyhai papírtörlőkendővel. A koriandermagot és a római köményt száraz forró serpenyőben megpirítjuk, mozsárban összetörjük. A fokhagymát, a megmosott és megszárított zöldfűszereket is felaprítjuk. A
sóval bedörzsöljük a hússzeleteket. Az olajban elkeverjük a mozsárban összetört fűszert, a fokhagymás zöldfűszereket, a citromhéjat és a citromlevet. Alaposan beledolgozzuk a húsba a pácot, és éjszakára lefedve hűtőbe tesszük.
A zöldségeket is este készítjük elő: a karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük és egy dobozban a hűtőbe tesszük. A répát és pasztinákot is megmossuk, megpucoljuk, felkockázzuk és vízzel teli edényben hűtőbe tesszük.
Másnap a zöldségek sütésével kezdünk ebéd előtt. Két nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A répa-pasztinákról leöntjük a vizet. Meglocsoljuk a zöldségeket egy kevés olívaolajjal, és alaposan bedolgozzuk. (A karfiolt lehet koriandermag-római kömény keverékkel fűszerezni, vagy egy kevés füstölt paprikát is adhatunk hozzá, ízlés szerint.) Majd a sütőpapírra szedjük a zöldségeket és előmelegített 210-220 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütjük őket.(Ha bulgurt is szeretnénk készíteni hozzá, azt bő sós vízben megfőzzük. Hozzákeverünk egy kisebb csokorpetrezselymet apróra vágva, és adunk hozzá 1-2 evőkanálnyi olívaolajat is.)
A húst elővesszük a hűtőből és száraz forró serpenyőben gyorsan megsütjük. Elég, ha mindkét oldala néhány percig sül. Azonnal tálaljuk.
5. Almás-aszalt gyümölcsös köles sütemény - Biomossziótól
Hozzávalók:
(1csésze = kb. 3 dl)
1 csésze köles (lehetőség szerint bio)
2 db közepes, savanyú alma
1/4 csésze aszalt gyümölcs (én vörösáfonyát használtam)
1/4 csésze rizsszirup vagy akácméz
1 csésze szűretlen almalé
ízlés szerint napraforgómag, zabpehely, fahéj
1 csésze víz
Elkészítés:
A kölest egy szűrő segítségével alaposan átmosom, majd felteszem főni az aszaltgyümölccsel, almalével és vízzel. Körülbelül 30 perc alatt puhul meg, ez idő alatt apró kockákra vágom az almákat (nem szükséges meghámozni). Vékonyan kikenem az olajjal a tepsit.
A rizsszirupot vagy akácmézet kb. 2 dl vízzel elkeverve kicsit fellangyosítom. Mikor a köles megfőtt, egyenletesen szétterítem a tepsiben egy lapos fakanál segítségével (egy kicsit le is nyomkodhatjuk). Az elterített kölest meglocsolom a felmelegített mézes vízzel, majd megszórom a kockára vágott almával, meghintem ízlés szerinti mennyiségű napraforgómaggal, fahéjjal és zabpehellyel, majd jöhet a maradék mézes-vizes locsolás.
Fóliával lefedve, 180 fokon 30 perc alatt a tészta eléri a megfelelő állagot, majd további 10 perces fólia nélküli sütéssel aranybarnára pirítom a tetejét. Langyosan szeletelem.
Mindössze három érvet szeretnénk felsorakoztatni Maki séf fogása mellett:
1. körülbelül 20 perc alatt elkészíthető,
2. egészséges, (és követi a Húsmentes Hétfő hagyományát is)
3. remek munkahelyi ebéd mindazok számára, akik valami könnyű ételre vágynak, ráadásul nem kell melegíteni, mert tésztasasalátának is kiváló!
Hideg capellini tésztasaláta sült koktél paradicsommal és bazsalikommal
Hozzávalók:
- 500 g koktél paradicsom
- 8 bazsalikom levél, apróra vágva
- 1 evőkanál aprított snidling (opcionális)
- 2 gerezd fokhagyma, reszelve
- 1 evőkanál aprított kapribogyó
- 10-12 evőkanál extra szűz olíva olaj
- 1/2 citrom leve
- reszelt parmezán
- só, bors
- 400 g capellini tészta, al dente-re főzve, lehűtve hideg vízben és leszűrve
Elkészítés:
Állítsuk be a sütőt 180 fokra. Tegyük a paradicsomokat egy sütőtálba és locsoljuk meg 2 evőkanál extra szűz olívaolajjal és süssük, amíg megpuhulnak és a héjuk ráncos lesz (20-25 perc). Vegyük ki a sütőből és hagyjuk kihűlni szobahőmérsékleten. Keverjük a paradicsomokhoz (+ a paradicsomok levéhez) a bazsalikomot, snidlinget, fokhagymát, kapribogyót, a maradék olajat, citromlevet és ízesítsük sóval és borssal. Adjuk hozzá a megfőzött és lehűtött tésztát, jól keverjük össze és szórjuk meg reszelt parmezánnal.